תחנת אלאקצא מצדיעה לטרור

ערוץ אלאקצא של חמאס נחשב לערוץ בעל נתוני הצפייה הגבוהים ביותר בשטחים. עבור חלק מבני הדור הצעיר הפלסטיני הוא אחד מהאמצעים החשובים ביותר לדעת מה קורה באזורם. במקום להשתמש בכוח ולהעביר לקהל הצופים מסרים שיתרמו לחברה הפלסטינית, הערוץ בוחר לנצל את הצופים שלו כדי לממש את השאיפות האלימות של חמאס

 

בחמאס משקיעים בשנים האחרונות משאבים רבים לקידום התנועה בזירה התקשורתית. תנועת חמאס מחזיקה בדפי פייסבוק, חשבונות טוויטר, אתרים וערוצי טלוויזיה בניסיון לגייס לגיטימציה ותמיכה ציבורית בקרב הציבור הפלסטיני ובקרב העולם הערבי בכלל. במסגרת הניסיון לזכות באהדת הציבור משאבים רבים של התנועה מושקעים בהסתה נגד מדינת ישראל הכוללת קריאה מפורשת ליציאה לפיגועי התאבדות. ההסתה נגד ישראל לעתים גם מתבצעת בצורה נסתרת שאינה נגלית לעין הציבור הפלסטיני. התחנה מבצעת "שטיפת מוח לצופים" וההשלכות הרסניות, בעיקר עבור הדור הצעיר הפלסטיני.

אחד האפיקים המרכזיים של חמאס שמובילים את ההסתה נגד ישראל הוא ערוץ אלאקצא של התנועה. הערוץ הוקם בשנת 2005 על ידי פתחי חמאד, מראשי חמאס ברצועת עזה ומשדר כיום באמצעות לווייני ערבסאט ו-ניילסאט.בשנת 2012 נחנכו אולפנים חדשים של הערוץ בעזה בטקס חגיגי בראשותו של אסמאעיל הניה. נכון לתחילת שנת 2016 הערוץ העסיק כ-500 עובדים והוא חלק מתאגיד תקשורתי הכולל תחנת רדיו, סוכנות ידיעות "שהאב" וערוץ המיועד לאסירים בבתי הכלא בישראל.

הערוץ מהווה גורם השפעה חשוב על הצעירים הפלסטינים ביהודה ושומרון ובעזה, כל כך חשוב שמי שנותן לילדיו לצפות בערוץ, צריך לקחת בחשבון אפשרות שהם ירצו לצאת לבצע פיגוע ולמות כמו ה'שהידים' אותם מהללים בשידורי התחנה. בסקר דעת קהל שפורסם ב2015 זכה הערוץ לנתוני הצפייה הגבוהים ביותר בשטחים ורק אחריו נמצאים ערוץ פלסטין המזוהה עם הרשות, ערוץ אלג'זירה, ערוץ מען וערוץ אלערביה. ערוץ אלאקצא משבח בגלוי בשידוריו מחבלים שביצעו פיגועים בשטח ישראל וקורא לצעירים הפלסטינים לצאת להרוג יהודים ולפתוח באינתיפאדה כללית.

כך מתבצעת "שטיפת המוח"

בינואר 2016 שוטר פלסטיני, אמג'ד אלסכרי פתח באש לעבר עמדת צה"ל באזור בית אל. בפיגוע נפצעו שלושה חיילים ישראלים, אחד מהם באורח בינוני-קשה. לאחר הפיגוע, קריין תחנת אלאקצא, איאד פנונה, פתח את השידור בדברי שבח למחבל: "אתה לוחם פלסטיני שנשא את הנשק שלו ואחז בחרב שלו, והכה את האויב בלב בית אל". את הדברים הוא חותם בהצדעה למחבל.

 

אלמנט ההצדעה למחבלים בערוץ תפס תאוצה עם הזמן. באפריל 2016 בוצע פיגוע התאבדות באמצעות מטען חבלה באוטובוס "אגד" בירושלים. בפיגוע נפצעו 20 בני אדם, בהם ילדה בת 16 באורח קשה. בתחנת אלאקצא שוב ניצלו את המצב להסתה ולניסיון הסלמה ופתחו בגל שידורים מיוחד. השדרן הילל את מבצע הפיגוע והצדיע לו ומאחוריו ניתן היה לראות מפה של מדינת ישראל ועליה "נהרות דם" הזורמים מהערים הפלסטיניות והערביות.

 

לצד ההצדעות, חלק מרכזי בהסתה נגד ישראל ו'שטיפות המוח' הוא סרטוני התעמולה. בחמאס משקיעים מאד בסרטונים בשנים האחרונות וערוץ אלאקצא לוקח חלק מרכזי בהפצת הסרטונים. ביוני 2016 שודר בערוץ סרטון שנקרא 'קליפ התשוקה לדקירה'. בסרטון הוצגו תמונות מתוך פיגועים שונים שבוצעו בשטחי ישראל ונשמעו קריאות עידוד לביצוע פיגועי דקירה, דריסה וירי.

 

באוקטובר 2016, ביצע המחבל הפלסטיני, מצבאח אבו-צביח פיגוע ירי באזור גבעת התחמושת בירושלים. בפיגוע נרצחו שני ישראלים ונפצעו שישה אחרים, שלושה מהם באורח בינוני. קריין אלאקצא ניצל את ההזדמנות לשבח את המחבל ואמר: "מצבאח אבו צביח הוא גיבור, שיצא היום להגן בגופו על מסגד אלאקצא". קהל החשוף לשידורים שכאלה חייב להבין כי המציאות מוצגת לו בצורה מעוותת לחלוטין, כפי שחמאס בוחר להציגה. ההתססה של הערוץ פוגעת בסופו של דבר בניסיון של מדינת ישראל לשפר את מרקם החיים של הפלסטינים.

אפילו את גל השריפות האחרון, שפקד את ישראל בנובמבר 2016, ניצל ערוץ אלאקצא להסתה וניסיונות הסלמה. הערוץ קרא לבצע פיגועי הצתה נוספים בישראל: "אחרי שראינו כיצד ניתן להשתמש בסכין ורובה, אנו רואים שמספיק קצת חומר בערה כדי לזרוע פחד בשורות האויב". בזמן השריפות ניתן היה גם לראות כיצד הערוץ לוקח מסורת מוסלמית ומעוות אותה לצרכי התעמולה שלו נגד ישראל: "אפילו עלי בן אבו טאלב, אמר בשעתו ש'האש היא הכוח החזק ביותר בעולם'.   

במסגרת ניצול הדת לצרכיו, הערוץ מציג בתכניות הדת המשודרות בו, תכנים הקוראים להרג יהודים ומתארים את פעולות ההתאבדות כתכלית החיים והתגשמות הערכים האסלאמיים.

הערוץ, כפי שניתן להבין משדר תכנים מסיתים, בולטים ואלימים במיוחד שמטרתם המוצהרת היא ללבות את היצרים ולהתסיס את הציבור הפלסטיני. יש לציין כי ההסתה אינה רק כלפי ישראל, בערוץ מסיתים לאלימות נגד הרשות ומנגנוניה ואף בנובמבר 2014 הוכרז ערוץ אלאקצא על ידי הרשות כבלתי חוקי.

השפעה ישירה: צופים בשידורים ויוצאים לפיגוע

עצורים פלסטינים רבים העידו בחקירות ושיחות שהתקיימו עמם בשנים האחרונות כי ערוץ אלאקצא קשור קשר הדוק ומשמעותי להחלטתם לצאת ולבצע פיגוע. חלק מהם החליטו לצאת לפעולה ספונטנית על בסיס החלטה אישית לאחר שצפו בשידורי הערוץ.

עצורה פלסטינית (שנעצרה במהלך ניסיון פיגוע), סיפרה בשיחה שהתקיימה עמה, כי לפני ההחלטה לצאת לפיגוע צפתה שעות רבות באלאקצא וכי הערוץ הווה "חלון לעולם" עבורה. רק באמצעות הערוץ היא ידעה כביכול מה מתרחש סביבה. הערוץ כמובן מציג תמונה שקרית של המתרחש ומתסיס את הצעירים נגד ישראל. אותה העצורה נהגה למלא מחברות שלמות ומפורטות בהן כתבה כל מבזק שעלה בערוץ, סיכמה ראיונות וערכה רישומים מהשידורים. בסופו של דבר, יצאה בדרכה לבצע פיגוע ונעצרה. אם זאת לא שטיפת מוח, אז מה כן?

הערוץ נתפס ברחוב הפלסטיני כערוץ הרשמי של חמאס. חשוב לציין כי מלבד תכניות האקטואליה ומהדורות החדשות הוא משדר גם תכניות פנאי, תרבות, דת, בידור, דעת קהל, אירוח וחברה. ילדים מנוצלים פעמים רבות על ידי הערוץ לצורכי הסתה ותעמולה ומספרים בראיונות על חלומם הגדול להצטרף לזרוע הצבאית של חמאס.

הצעירים החשופים לערוץ לא מודעים לכך שהם מקבלים תמונת מצב מוקצנת, מוגזמת ומופרחת מהשטחים, הם לא מודעים לכך שהערוץ משחק להם במוח וחמאס מנצל אותם לצרכיו בלבד.