המתאבדים מאחורי הסכינים

צעירים מבקשים למות בפיגוע טרור כדי למצוא מוצא מבעיותיהם הנפשיות, המשפחתיות והאישיות.

 

תחילה מגיעה הידיעה, האם או האב המופתעים מקבלים הודעה מקרוב משפחה, פותחים את הטלוויזיה ורואים את שמו של בנם/בתם על המרקע לאחר שנהרג או נעצר במהלך ביצוע פיגוע טרור. אחר כך מגיעות המצלמות הביתה ועוד לפני שהמשפחה הונחתה ע"י הגורמים הרלוונטיים לשדר חוזקה ולאומיות מול התקשורת הערבית והזרה, צפה הסוגיה- הילד שלנו בחר להתאבד בפיגוע משום שלא היה יכול להתמודד עם מצבו הנפשי.

מאוקטובר 2015 ועד היום, יותר ויותר מפגעים בחרו לבצע פיגוע ולהתאבד בגלל בעיות שונות. בין סיבות אלה ניתן למנות ריב ומקרי אלימות קשים בתוך המשפחה או עם בן הזוג או הארוס, ביקורת חברתית נוקבת בשל מעשה לא מוסרי כגון ניאוף ופגיעה בכבוד המשפחה ואף כישלון בבחינות בגרות, מצב נפשי קשה הנובע מדיכאון, ייאוש, ובעיות ומחלות נפש.

בהיעדר מענה מספק לבעיות אלה, הן מהתא המשפחתי או מהרשויות, הצעיר או הצעירה לכודים במבוי סתום והדרך היחידה להימלט היא דרך המוות ומשום שהתאבדות אינה התנהגות נורמטיבית, הצעירים בוחרים במוות שייתפס כמות קדושים. ההנחה היא שביצוע הפיגוע תאפשר לצעיר להימלט מגורלו המר וגם לקבל את הילת "השהיד" שבגינה יסלחו לו כל מעשיו הרעים או התנהגותו החריגה וייתכן שמותו אף ייטיבו עם משפחתו מבחינה כלכלית- בין אם בפיצוי מהרשות הפלסטינית ובין כתוצאה מכך שלא יהווה יותר עול על המשפחה.

בין אם אחזו בסכין, סחטו את הדק הרובה או לחצו על דוושת הגז כדי לדרוס, ישנם שלל פיגועים בהם המצב האישי הקשה הוא שהכתיב את מעשיהם של הטרוריסטים המתאבדים. נציין שלושה מהם.

רוקייה אבו עיד, בת ,13 התעוררה בבוקר בבית המשפחה הצנוע סמוך לכפר ענאתא. אמה ביקשה ממנה להכין ארוחת בוקר יחד עם שאר אחיותיה. בין קילוף תפוחי האדמה ובזמן שאמה אפתה את הפיתות, התגלע ריב גדול בין רוקייה לאחיותיה. רוקייה עזבה את המקום בסערה ואמה לא מצאה אותה וחשבה כי היא יצאה למרעה עם העזים של המשפחה. רק מעט מאוחר יותר נודע כי רוקייה בזעמה הגיע לכניסה ליישוב ענתות וניסתה לבצע פיגוע דקירה נגד חיילים שללא ברירה אחרת ירו לעברה. היא נהרגה במקום. תחקור עם בני המשפחה, כמו גם עדותם עצמם בשידורי טלוויזיית "פלסטין" מאמתים כי ריב משפחתי דחף את רוקייה להתאבד בפיגוע.

עיסאם ת'וואבתה בן ה-34 מבית פג'אר היה מטופל קבוע זמן רב בבית החולים לפגועי נפש בבית לחם. לפי עדות אחיו, עצאם היה מתבודד, ו-4 שנים היטלטל בין שתי אוניברסיטאות - הפתוחה בירושלים ואוניברסיטת אבו דיס, אך מצבו הנפשי הקשה הביא אותו לפרוש מהלימודים. ת'ואבתה המעורער יצא בבוקר ה-22.11.2015 לצומת גוש עציון,  שם רצח בדם קר בדקירות את הדר בוכריס, בת ה-21 שכל חטאה היה שנקרתה בדרכו של אדם שבחר להתאבד בכך שירצח אותה. הוא נורה על ידי החיילים  לפני שהספיק לפגוע בחפים מפשע נוספים. ת'וואבתה לא השאיר אחריו צוואה, לא הודיע לאף אחד על כוונתו לפגע ולא השתייך לאף ארגון פוליטי. כל המעשים האלה מצביעים על כך שהם היו תולדה רגעית של מצבו הנפשי ולא תכנית סדורה, שמאחוריה אידאולוגיה מוצקה.

 

מוחמד תורכמאן, מהכפר קבאטיה שוטר פלסטיני בן 25, היה עבריין שסחר בנשק בלתי חוקי. מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הגיעו לביתו ללא כל קשר לישראל וביקשו לעצור אותו, זאת לאחר שביצעו חיפוש בביתו ונמצא בו נשק בלתי חוקי רב שהוחרם. תורכמאן שזעם על פניית המנגנונים נגד מעשיו העברייניים, ביקש לנקום בהם ולהפלילם וכשוטר לסבכם מול ישראל. הוא ירה לעבר חיילים ישראלים בבית אל וכוח צה"ל הגיב לעברו בירי כדי למנוע הרג של  חיילים נוספים. תורכמאן נהרג במקום.

על אף מקרים אלה, ישנם מחבלים אחרים רבים שנעצרו מבלי שנהרגו ובחקירתם לאחר מכן נחשף הרקע הקשה שדחף אותם לנסות ולהתאבד בפיגוע. ח. ק. מעוורתא נפצע לאחר פיגוע דקירה והתברר כי הוא סכיזופרן המאושפז זמן רב, ב. ע. בן 20 מארטאס נפצע לאחר דקירה באפרת אמר כי מאס בחייו והיאוש הביאו למעשיו, י. ת.י בת 20 מקיטון יצאה לדקור כי אירוסיה בוטלו, ו- צ. מ. בן ה-18 אמר כי יצא לפגע עקב כישלונו בבחינת הבגרות.

סקירת כל המקרים האלו מעלה מסקנה אחת - לאחר ריב מול משפחתם וללא כל תמיכה מהחברה הסובבת אותם, נשארו אותם צעירים מבודדים, כועסים, וללא טיפול נפשי מתאים. הבחירה היחידה בעיניהם כדי לצאת ממצב זה היא להתאבד בפיגוע ולהביא לכך שייתפשו כשהידים. חיילי צה"ל לא בודקים מה הסיבה בעטיה מגיע פלסטיני לבצע פיגוע נגד ישראלים, אלא פועלים לעצור אותו מלפגע. אולי אם ישימו הפלסטינים לב לבעיות קרוביהם, ילדיהם והנדכאים בחברתם ויפעלו בנוגע אליהם – יצמח דור בריא יותר שיצליח להתמודד ולהתגבר על הקשיים במקום לבקש לפגוע בעצמו ובחפים מפשע וללכת בדרך הטרור.