יחידת דוד פועלת לסיכול הברחות פסולת ליהודה ושומרון

יחידת דוד פועלת ללא לאות במעברים במטרה לפקח על הסחורות ולמנוע העברות ללא היתר של פסולת לאתרים מזהמים ביהודה ושומרון. אתרי הפסולת הלא מפוקחים מזהמים את הסביבה ומייצרים מפגעים סביבתיים מזיקים.

יחידת דוד, הכפופה לקצין מטה איכות הסביבה של המנהל האזרחי, החלה לפעול בינואר 2014 ומאז היא מפקחת באופן הדוק על מעבר פסולת מסוגים שונים במעברים בין ישראל ליהודה ושומרון. הצורך בפיקוח הדוק למניעת העברות פסולת של עברייני סביבה הוא בעל חשיבות סביבתית וכלכלית רבה, שכן הפסולת המאוחסנת במטמנות פירטיות המזהמות את הקרקע והמים.

 

פסולת שהוחרמה במעבר בית"ר

השימוש שנעשה בפסולת המוברחת, לרוב חומרי בניין מזהמים, שמנים משומשים וגזרי עצים, הוא פסול, בלתי חוקי ומזיק. כך למשל, מפעילי המפחמות המזהמות ביהודה ושומרון משתמשים לעתים בפסולת מוברחת ובכך נגרם נזק סביבתי כבד.

היחידה פועלת בכל המעברים, מג'למה בצפון ועד מיתר בדרום, בכל שעות היממה, כולל בסופי שבוע ובלילות. פעילות היחידה מתבצעת בהתאם להנחיות קצין מטה איכות הסביבה במנהל האזרחי ובשיתוף פעולה עם יחידת הפיקוח של המנהל האזרחי והגורמים הביטחוניים הרלוונטיים.

 

סמל של יחידת דוד

הפעילות של היחידה מגוונת והיא כוללת בין היתר סריקה, פיקוח, מארבים, תצפיות ואיסוף מידע. פקחי היחידה במעברים בודקים את תקינות ההיתרים עבור המשאיות העוברות במעברים ומבצעים פעולות אכיפה ביחד עם יחידת הפיקוח של המנהל האזרחי. מאז הקמתה, סיכלה היחידה מאות ניסיונות להברחת פסולת ליהודה ושומרון, כאשר רק מתחילת שנת 2017 נתפסו 78 משאיות.