"לכולנו יש לנו אויב משותף אחד: המחלה"

 

ילדים רבים מרצועת עזה ומאזור יהודה ושומרון מגיעים לבתי חולים בארץ לקבלת טיפול רפואי בעקבות מחלות שונות: מומים מולדים מחלות לב, או סרטן. תיאומי ההעברה לישראל מתבצעים במהירות, לפעמים בשעות הקטנות של הלילה. דליה בסה, מתאמת הבריאות ביחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים: "כשמדובר בילדים לא חושבים פעמיים"

 

בפתח מיון הילדים בבית חולים איכילוב בתל אביב עומדת אמו של מ', תינוק קטן, עוד לא בן שנתיים שחוזר לביתו ברצועת עזה אחרי טיפול רפואי של חצי שנה. לפני שבעה חודשים התגלה הסרטן בגופו של העולל והוחלט להעבירו לישראל. בהתחלה הגיע התינוק עם דודתו לבית החולים ובהמשך אמו הצטרפה אליו. את כל סידורי ההגעה מבצעת דליה בסה, מתאמת הבריאות ביחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים:. בראיון שקיימנו עמה בבית החולים סיפרה: "כשמדובר בילדים - מתייחסים בצורה שונה לטיפול בהם. הם צריכים לראות סביבם את מי שהם אוהבים. המגמה שלנו היא להביא עם הילדים את האמהות".

ביחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים מטפלים בכל נושא היתרי הכניסה לטיפולים רפואיים בישראל ומשתדלים לתת היתרים ארוכים לשהייה בארץ ובכך למנוע את הצורך בחידושים שלהם. היחידה גם מתאמת את ביקורם של קרובים אחרים של הילד החולה בבית החולים במידת האפשר. כיום בבית חולים איכילוב שבתל אביב מאושפזים 8 ילדים פלסטינים שלושה מרצועת עזה וחמישה משטחי יהודה ושומרון.

מתאמת הבריאות דליה בסה מספרת: "לפני שנה וחצי הועבר לטיפול רפואי בישראל ילד שנכווה 100% כוויות. היו חייבים להעבירו לכאן היות ורק בבתי החולים בישראל הוא היה יכול לקבל את הטיפול המתאים. העבודה מתבצעת כאן מסביב לשעון. כשהודיעו לי על המקרה הזה השעה הייתה עשר בלילה, ביום שישי. תוך זמן קצר הכנסתי אותו ברכב צבאי להדסה עין כרם".

 

כשמודיעים לך על ילד שצריך לעבור מאיו"ש או מהרצועה לטיפול בישראל, מה השלבים שצריך לעבור?

"זה תהליך מרובה שלבים ומשתתפים. הרשות הפלסטינית מאשרת את ההעברה, ולאחר מכן צריך לבצע תיאום מורכב בין בית החולים ברשות שממנו עובר הילד לבית החולים שקולט אותו בישראל. בנוסף ישנה משפחת הילד וצריך לדאוג למי מבני המשפחה שמלווה את החולה. מדובר הרבה פרוצדורות וניירת שצריך לדאוג להם, אך הכל נעשה מהר מאד".

מתאמת הבריאות דליה בסה מוסיפה כי נעשים צעדים משמעותיים במטרה לפתח את הרפואה ברשות הפלסטינית ולצמצם את התלות בישראל בטיפולים קשים. רופאים פלסטינים מגיעים להכשרות בישראל והרצון הוא לחזק את שיתוף הפעולה הייעוץ בין הצדדים.

אחד האבות מאזור הרשות הפלסטינית, שבנו בן ה3.5 מאושפז במחלקה באיכילוב, סיפר לנו כי הוא נמצא עם בנו במחלקה כבר שבעה חודשים בעקבות סרטן שהתגלה בבטנו. האב, שנמצא בבית החולים 24 שעות, אמר: "כולם הומניים כאן. הצוות טוב ולא עושים הבחנה מי ישראלי ומי פלסטיני. הטיפול הוא אותו טיפול וכולם מתעניינים מאד בילד ודואגים לו".

"יש חוויה של לטפל בילד וזה לא משנה מאיפה הוא הגיע. זה כולל הרבה תמיכה שצריך מסביב ולכן יש לנו עובדת סוציאלית שמיועדת במיוחד לילדים הפלסטינים שמגיעים", מספרת ד"ר רונית אלחסיד, מנהלת במחלקת המטו-אונקולוגיה והשתלות מח עצם ילדים באיכילוב. "מלבד זה שיש להם מחלה מסכנת חיים הם עוברים למדינה אחרת, הם מופרדים מרוב המשפחה שלהם, הרבה פעמים ההורה מגיע אחריהם והם נמצאים פה חודשים ארוכים. יש לנו המון חמלה כלפיהם. האויב היחיד שלנו הוא מחלת הסרטן ואנחנו חייבים לתת טיפול בזמן. הרבה מהילדים לומדים פה עברית, מתחברים, ולומדים לא לפחד". אלחסיד מוסיפה: "הצוות פה יודע ערבית ועניין השפה לא מהווה מחסום עבורנו. כשאתה מתכוון מבפנים להיות רופא ומטפל אין שום מחסומים".

 

ד"ר אבראהים אבו זעירה הוא קרדיולוג ילדים פלסטיני מחברון העובד בבית חולים הדסה עין כרם בירושלים. במסגרת עבודתו הוא מטפל בילדים פלסטינים, אך הייחוד בעבודתו הוא שהוא מחזיק במכשיר אקו לב ידני ויכול לאבחן ילדים בצורה דחופה בביתם: בשכם, חברון, רמאללה. אם הוא מגלה שיש צורך בצנתור או ניתוח הוא עושה את ההעברות של הילדים משטחי הרשות הפלסטינית לבית החולים הדסה באמצעות מתאמת הבריאות דליה בסה: "אם יש ילד שיש לו מום בלב וצריך לעשות לו העברה וניתוח דחוף אני מתקשר לדליה והיא מטפלת בסידורי ההעברה. יש תיאום מצוין ואנחנו עושים העברות בלי בעיה".

בעבר הוא נתקל בבעיות כאשר רצה להגיע לילדים באזורים שונים בתחומי הרשות, אך הוא מספר כי לפני שנה עשו לו אישור מיוחד לעבור עם הרכב ולבדוק ילדים בכל מקום: "פעם לקחתי מוניות. עכשיו אני מגיע מהר מאד, אני יוצא מהדסה עם הרכב שלי. זה טוב מאד לילדים, הם המרוויחים".

בבתי חולים רבים בישראל מטופלים כיום ילדים פלסטינים וכשמדובר בילדים הצדדים כולם משקיעים את כל המאמצים על מנת לאפשר טיפול רפואי מהיר וסביבה בטוחה ומוכרת כשלפעמים מדובר בשגרת טיפולים קשה. המנהל האזרחי ומנהלות התיאום והקישור השונות פועלים כל הזמן לסייע לאוכלוסייה הפלסטינית בצרכיה הרפואיים וכדי להציל חיי אדם, ובמיוחד ילדים.