שיקום עזה בעיצומו: למעלה מ-100 אלף יחידות דיור ומאות פרויקטים נבנו ברצועת עזה

 

מעט יותר משנתיים חלפו מאז החלה פעילותו של מנגנון השיקום לרצועת עזה והשינוי ניכר ברחבי הרצועה. עם עשרות אלפי יחידות דיור שנבנו ושופצו והקמת מאות פרויקטים, מה שהתחיל אז באופטימיות זהירה מוגדר היום בפי רבים כאחד הגורמים המעצבים של עזה ככלל והכלכלה המקומית בפרט

בחודש אוקטובר 2014 נציגי האו"ם, הרשות הפלסטינית ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי,  גיבשו את המנגנון לשיקום רצועת עזה (GRM - Gaza Reconstruction Mechanism) המנגנון הוקם במטרה לבנות ולשפר את התשתיות האזרחיות ברצועה, ולאפשר כניסת חומרי בנייה בצורה מפוקחת. כך, באופטימיות זהירה, יצא לדרך אחד הפרויקטים השאפתניים שפגשה הרצועה בשנים האחרונות, במטרה לשפר את המציאות הכלכלית הקיימת ולסייע לאוכלוסייה האזרחית ככל הניתן.

המנגנון מבוסס על שלושה גורמים מרכזיים: הרשות הפלסטינית, אשר תפקידה הוא הובלת מאמצי השיקום, גיוס כספים ומשאבים שיאפשרו את שיקום הרצועה; נציגי האו"ם, שתפקידם לפקח כי חומרי הבנייה אכן מגיעים ליעדם, לטובת תשובי עזה ולא מנוצלים ע"י ארגון הטרור חמאס; וישראל, אשר מאפשרת את פעילות השיקום ומתאמת את כניסת חומרי הבנייה ושאר הציוד הדרוש דרך מעבר כרם שלום.

התכנית פועלת בשלושה אפיקים מרכזיים: שיפוץ יחידות דיור שניזוקו במהלך מבצע צוק איתן, שיפוץ יחידות דיור שנהרסו כליל, והקמת פרויקטים ציבוריים רחבי היקף, במגוון רחב של תחומים לרווחת האוכלוסייה.

 

השיקום במספרים

מאז אוקטובר 2014, עת הוקם המנגנון, הוכנסו לעזה למעלה משבעה מיליון טונות של חומרי בנייה מסוגים שונים. בתוך כך, נכון לחודש ינואר 2017 שופצו כ 102,331 יחידות דיור שניזוקו, זאת מתוך סך כולל של 130,000 עפ"י מיפוי שביצע האו"ם. למעלה מ 11,500 יחידות דיור חדשות נמצאות בהליכי בנייה מתקדמים, כאשר מאות רבות כבר מוכנות לאיכלוס.

כך, תוך כשנתיים למעלה מ - 224 פרויקטים הושלמו והחלו את לפעול. למעלה מ - 500 פרויקטים נוספים נמצאים כעת בהליכי ביצוע מתקדמים, בהם הקמת בתי חולים ומרפאות, בניית מתקני התפלת מים, בניית אצטדיוני כדורגל, מרכזים קהילתיים, מסגדים, בתי ספר ועוד.

מי שירחיק עד איזור חאן יונס במערב רצועת עזה ימצא את שכונת המגורים היוקרתית שייח' חאמד, אשר בנייתה נחשבת לאחד הפרויקטים המרכזיים במנגנון השיקום. בשכונה נבנו 54 בנייני מגורים, שני בתי ספר, מסגד, גן ילדים, גן ציבורי ותשתיות מים וביוב, הנפרשים על עשרות דונמים ויוצרים שכונת מגורים מתקדמת. כחלק מהתכנית לפיתוח ענף הספורט ופעילויות הפנאי לאוכלוסייה המקומית, נבנה בימים אלו במימון סוכנות הפיתוח הצרפתית אצטדיון חדש בעיר נוציראת. האצטדיון החדיש עתיד  לשמש את כלל התושבים באזור, ולהצטרף לאצטדיון נוסף בעיר עזה אשר שופץ, כחלק מפעילות המנגנון.

שליח האו"ם למזה"ת: "יש לוודא שהמלט מגיע לצרכים אזרחיים בלבד"

ככל שחלף הזמן ויד ביד עם התקדמות מלאכת השיקום, זיהו גורמים בינלאומיים על ניסיון השתלטות של חמאס על מספר משאיות מלט שנועד לשיקום. הגורמים הבינלאומיים הציפו את המידע לגורמי הביטחון הישראליים. בהתאם הנחה מתאם פעולות הממשלה בשטחים על הקפאה מיידית של הכנסת המלט לסקטור הפרטי, אשר עליו ניסה להשתלט חמאס.

"המסר הוא חד וברור - לא נאפשר לחמאס לנצל את מלאכת השיקום למטרותיו הצבאיות" אמר אז האלוף מרדכי לבכירי הקהילה הבינלאומית. רק לאחר שעימאד אל-באז, סגן ראש משרד הכלכלה של חמאס בעזה, הודח מתפקידו ושליח האו"ם למזה"ת, ניקולאי מלדינוב, התחייב כי יוגבר הפיקוח על הסחורות במגזר הפרטי, שבה הפעילות בצורה הדרגתית לאחר כשלושה חודשים. מלדינוב בירך על חידוש הפעילות והדגיש כי "על כל הצדדים להבטיח שהמלט ישמש לצרכים אזרחיים בלבד".