גורמי טרור מבריחים לעזה באמצעות אתרי קניות מקוונים

 

מאות חבילות עם מוצרים אסורים שהוזמנו באינטרנט נתפסו במעבר ארז בדרכם על פי החשד לארגוני הטרור ברצועה. החבילות הוזמנו מאתרי קניות פופולריים, ביניהם אתר הקניות AliExpress

​במעבר ארז, המופעל על ידי רשות המעברים במשרד הביטחון, עוברות מדי יום מאות חבילות דואר  בדרכן לעזה. כל חבילת דואר שעוברת מישראל לרצועת עזה עוברת בידוק ביטחוני. בשבועות האחרונים חשפו אנשי הביטחון במעבר, כי גורמים שונים ברצועת עזה מנצלים אתרי קניות בינלאומיים מקוונים, ביניהם האתר הסיני הגדול בעולם AliExpress, כדי להבריח מוצרים אסורים לעזה במסווה של חבילות תמימות מהאתר.

 

בין המוצרים שנתפסו במעבר בחודש אוקטובר והוסוו לחבילות תמימות מאתרי הקניות: רחפנים, טלסקופים, משקפות, גלאי מתכות, מכשירי קשר, אמצעי הסוואה, מנועים זעירים, אמצעי ראיית לילה, מצלמות מיוחדות, מכשירי קשר, חלקים לנשק, סכינים ועוד. מוצרים אלה מוגדרים על ידי מערכת הביטחון הישראלית כאמצעים "דו שימושיים" - אמצעים שיכולים לשמש למטרות אזרחיות, אך גם לפעילות טרור. את כל אלה, גורמי הטרור הזמינו מאתרי קניות באינטרנט.  

כאשר מתגלים מוצרים שכאלה במעבר, הם נתפסים מייד על ידי קציני מנהלת התיאום והקישור (מת"ק) לעזה. באמצעות חלק מהאמצעים שנתפסו ניתן היה להרכיב בקלות כלי נשק מאולתרים, שיכלו לשמש את ארגוני הטרור ברצועה.

 

גורמי טרור ממשיכים לנצל את הדואר האזרחי, שנועד לטפל בצרכיהם של תושבי הרצועה, למטרותיהם השליליות. מת"ק עזה ורשות המעברים ימשיכו לפעול כדי לסכל את ניסיונות ההברחה במעברים לרצועת עזה ולמנוע הגעת נשק וציוד לחימה לגורמי טרור.