רצועת עזה – מניעים את גלגלי הכלכלה

 

עד שנת 2015 עיקר התוצרת התבססה על פרחים וירקות, אך כיום ניתן לראות אף שיווק של עורות וברזל. שיעור הייצוא לשנת 2016 הכפיל עצמו בהשוואה לשנת 2015 ונאמד בלמעלה מ -20,000 טונות של תוצרת אשר נמכרה בישראל ובעולם.

מנהלת התיאום והקישור של עזה פועלת ליישם את המדיניות האזרחית, במסגרתה, מקדמת שורה של צעדים לקידום ולפיתוח כלכלת רצועת עזה. במסגרת זו מידי יום מתקיים יבוא סחורות; ייצוא תוצרת מגוונת; כניסה של חומרי בנייה למיזמי בינוי; ותיאום מעברים של תושבי עזה דרך מעבר ארז, כל אחד למטרותיו, כגון: מסחר, אנשי עסקים, השתלמויות בארץ, וליציאה לחו"ל לשם לימודים והשתלמויות.

עיקר השיווק מרצועת עזה התבסס עד שנת 2015 על פרחים, דגה וירקות, אך עם הרחבת המדיניות האזרחית לעולמות תוכן נוספים, הושפעה כלכלת הרצועה בכלל ותחום הייצוא בפרט. כך, משווקת כיום תוצרת חקלאית מגוונת, יחד עם סוגים שונים של סחורות, כגון: תוצרי טקסטיל, גרוטאות, ברזל, נייר, עורות ועוד. התוצרת משווקת באזור יהודה ושומרון, ישראל, רחבי אירופה ומדינות ערב, ומהווה מקור הכנסה משמעותי לתושבי הרצועה. שיעור הייצוא לשנת 2016 הכפיל עצמו בהשוואה לשנה שעברה, כאשר בסוף 2015 עמד הייצוא על כ-10,000 טונות של תוצרת שיווקית ובסוף 2016 נרשמו יותר מ-20,000 טונות של תוצרת אשר נמכרה מחוץ לרצועה.

 

 כלי מרכזי נוסף המשפיע על הכלכלה ברצועה הינו ענף הדיג, אחד מעוגני התעסוקה המרכזיים בעזה. בשנת 2016 קידם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, את הגדלת היקף המרחב הימי במהלך עונת הדיג אשר חלה בחודש אפריל. הרחבה זו הביאה לעלייה משמעותית בהיקף התוצרת הימית, כך שבשנת 2016 גדלה התוצרת בכ-15% בהשוואה לשנה קודמת. עלייה זו נאמדת ברווח שנתי של כמיליון שקלים, בנוסף למחזור הכנסות שנתי בהיקף של שישה מיליוני שקלים שמייצר ענף הדיג.

צעד נוסף התורם לכלכלת הרצועה הוא מתן היתרי המסחר, המאפשרים סחר פנימי ותורמים להנעת הכלכלה. כך, מאות סוחרים מעזה עוברים מידי יום לישראל כדי לרכוש מוצרים לשיווק בתוך הרצועה. תחום הרכב מהווה דוגמא לסחר המתרחב בשנים האחרונות, כאשר מעבר להיבט הבטיחותי, יבוא רכבים לתוך הרצועה מזרז מכירה של רכבים ישנים ומעודד מכירה של חלקי חילוף.

מתפ"ש עובדת בשיתוף ארגונים בינלאומיים להנעת פרויקטים ברצועה ומעודדת מיזמים שונים הכוללים מוסדות ציבוריים, כבישים ומפעלים, אשר מספקים מקומות תעסוקה רבים בבנייתם ובתחזוקתם. דוגמא לפרויקט מרכזי, ניתן לראות בהקמתו של מפעל קוקה קולה ברצועה, שבנייתו החלה בשנת 2014 בשיתוף חברת קוקה קולה העולמית והזכיינית ברצועה. כיום, ביכולתו של המפעל להעסיק כ-120 עובדים באופן ישיר ועוד למעלה מ-1,000 ספקים ומפיצים במעגלים הרחבים.

מפעל קוקה קולה בעזה.jpeg 

חשוב לציין כי מאז השתלטות חמאס על הרצועה בשנת 2007 ועלייתו לשלטון, החל בהטלת סנקציות על התושבים, שהובילו להידרדרות בכלל הפרמטרים הכלכליים. חמאס גזל תרומות מארגונים בינלאומיים, שיועדו לצמצום העוני, וזאת מעבר להגדלת והעמקת המיסוי על תושבי הרצועה. המסים הנגבים, מסתכמים בכ-250 מיליון דולר בשנה, ומהווים ערך זהה לקבלת כ-339,600 משכורות חודשיות ממוצעות לתקופה של שנה וזאת כאשר 40% מאוכלוסיית עזה מובטלים.

על אף מורכבות המצב בשטח, נוכח שלטון ארגון הטרור חמאס, מבחינה היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים בין הטרור לתושבי עזה ומקדמת מיזמים כלכליים בכלל התחומים וזאת כדי לספק לתושבים הזדמנות לכלכל עצמם, כאשר הזכות הבסיסית הזאת נמנעת על יד  השלטון שלהם.