הבחירות בחמאס: קופסה שחורה

חמאס לא נותן למציאות להשפיע עליו, בוודאי שלא למצוקות העזתים. עשור לאחר שארגון הטרור, חמאס, הפך לריבון ברצועת עזה האחראי על חייהם של שני מיליון אנשים, הוא מתעקש לנהל את "הבחירות הדמוקרטיות המופתיות להנהגתה" במחשכים. הליך הבחירות, הבוחרים והנבחרים חסויים. מה באמת יודע העזתי על האנשים שמנהלים את חייו?

לפני כשבועיים פורסמו באופן לא רשמי תוצאות הבחירות להנהגת חמאס ברצועת עזה. במוקד העניינים עומד יחיא סנואר, שנבחר לראשות הלשכה המדינית של חמאס ברצועה. עברו, עמדותיו ואמירותיו מהשנים האחרונות מעידות כי לבחירות הללו השלכות מרחיקות לכת על פעילות הארגון ועל סדר היום שלו. יִחְיַא סִנְוַאר, בן 55, נידון לארבעה מאסרי עולם בישראל, ושוחרר במסגרת עסקת שליט בשנת 2011. בתקופת מאסרו שימש כמנהיג האסירים מטעם חמאס בבתי הכלא בישראל. בשנת 2015 מונה סנואר לאחראי על נושא המשא ומתן מול ישראל בעניין הנעדרים הישראלים. מיד עם שחרורו מהכלא וחזרתו לרצועת עזה בשנת 2011 התבטא בעניין זה וקרא לזרוע הצבאית של חמאס לקדם תכניות מבצעיות על מנת לאפשר שחרור של אסירים פלסטינים נוספים.

 

דברי סנואר בעצרת, אוקטובר 2011

כמו בימי "המחתרת" כך גם כיום כאשר חמאס הוא הריבון בפועל - הבחירות הפנימיות להנהגת הארגון מתקיימות בתהליך חשאי, שנקבע על ידי ועדה. התוצאות הרשמיות לא מתפרסמות לעולם בפומבי, למרות טענות הארגון לתהליך "דמוקרטי מופתי". מאפיין זה, שמתאים יותר לתנועה מחתרתית לוחמת מאשר למפלגת שלטון שאמונה על חייהם של שני מיליון תושבים, ממדר לחלוטין את תושבי רצועת עזה מתהליך בחירתם של אלו שיעמדו בראשות השלטון. הליך הבחירה וזהות הבוחרים והנבחרים חשאיים לגמרי. בניגוד מוחלט לכך, תהליך הבחירות משמש כסמל דמוקרטי עבור חמאס, ומנהיגי הארגון מרבים להתגאות בו. בפגישה בין סנואר לבין איסמעיל הניה, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, השניים שוחחו בגאווה על הליך הבחירות הדמוקרטי ועל השקיפות במסגרת ההליך.

על אף היותו של הליך הבחירות חשאי ומנותק מרוב תושבי רצועת עזה, הוא בעל משמעויות עבור הארגון ועבור תושבי הרצועה. מעל הכל בולטת התחזקותה של המנהיגים הנציים בשורות הנהגת הארגון. סנואר והמקורבים לו, דוגמת ראוּחִי מֻשְתַהַא ומַרְוַאן עִיסַא, אשר הינם בוגרי הזרוע הצבאית וידועים בגישתם הנצית ובתמיכתם במפעל ההתנגדות החמושה נגד ישראל. ניתן להניח שחיזוק האוריינטציה הצבאית תוביל קו מיליטנטי ונוקשה יותר בכל הנוגע למאבק המזוין מול ישראל, ותחריף את הפערים בין החמאס לבין הפת"ח.


התחזקות האגף הנצי בהנהגת חמאס תביא להשקעה רבה יותר בהיבט הצבאי ובהיערכות למערכה הבאה. קבלת ההחלטות באשר להסלמה מול ישראל גם היא תהיה בהתאם, והתלקחות העניינים צפויה להיות מהירה יותר ופחות מהוססת. ההשקעה בהתעצמות הצבאית תביא עימה ניסיונות לחיזוק היחסים עם איראן על מנת להגביר את הסיוע ולקבל יותר כסף ונשק, ולהרחיב את האימונים וההכשרות שהארגון מקבל מהרפובליקה האסלאמית. ההתמקדות הזו בעניינים הצבאיים תבוא על חשבון השקעה ועשייה בתחום המדיני והאזרחי. משאבים רבים יותר יופנו לתהליכי התעצמות ולמפעל ההתנגדות, ובכך ייזנחו עוד יותר עניינים אזרחיים שמשפיעים באופן ישיר על חיי היום-יום של תושבי רצועת עזה.


מעבר לכך, תוצאות הבחירות מנבאות את תפקידה המכריע של הזרוע הצבאית בגיבוש האסטרטגיה של חמאס ברצועת עזה בשנים הקרובות. קרבתו של סנואר למחמד דֵף מחזקת גם היא את הסברה כי לזרוע הצבאית יהיה מעתה והלאה משקל כובד גדול יותר בתהליך קבלת ההחלטות בהנהגת הארגון. עמדותיו הקיצוניות ושיטותיו האלימות לניהול ולפתרון סכסוכים ועימותים מוכרות לא מכבר בקרב אנשי הארגון. מקרה המהווה דוגמא מובהקת לכך, הינו חיסולו של מג"ד חמאס, מחמוד אשתיוי, אשר היווה יריב פוליטי של סינואר וסוקר בהרחבה בכתבה שפורסמה באתר זה.


ההשלכות השליליות של "דפוס המחתרת" שממנו מסרבת חמאס להיפטר אינן תרחיש תיאורטי אלא מציאות עכשווית. הדבר בא לידי ביטוי מוחשי בפרשת סוהיל אל-הינדי, יו"ר התאחדות העובדים הפלסטינים באונר"א בעזה, שנבחר ללשכה המדינית של חמאס והושעה מתפקידו בסוכנות לאחר שהתברר כי שיקר וטען כי לא נבחר לתפקיד בארגון. אירוע זה, שסוקר גם הוא בהרחבה בכתבה באתר זה, מאיים כבר עתה על מעמדה של אונר"א ועל הסיוע החיצוני שבו תלוי קיומה. הפרשה ממחישה כי חמאס לא מהסס להמר על פרסנתם ועל חייהם של עשרות אלפי עזתים העובדים במסגרת אונר"א. "הדמוקרטיה המופתית" של חמאס, כך נראה, תסתיים בקיצוץ חריף לפעילות אונר"א שבה תלויים למעלה ממחצית תושבי הרצועה.

התחזקות האגף הנצי בהנהגת חמאס, הגברת תהליכי ההתעצמות, התחממות היחסים עם איראן והזנחת תחומי החיים האזרחיים בשלטון חמאס ברצועה – מסתמן שכל אלו הן רק חלק מההשלכות של תוצאות הבחירות בהנהגת חמאס; השלכות מרחיקות לכת עבור תושבי רצועת עזה. תמוה, אם כן, שתהליך בעל השלכות כה הרות גורל על תושבי רצועת עזה, הוא כל כך חשאי. מעטים מתושבי הרצועה אכן לקחו חלק בתהליך הזה וקיבלו את האפשרות להשפיע על תוצאותיו. שאר תושבי רצועת עזה, הרוב המוחלט מתוכם, נאלצים לקבל את תוצאות הבחירות כגזירת גורל ולהשלים איתן, ולהתייחס לבחירות הללו כ"קופסה שחורה" העשויה להתברר כתיבת פנדורה.