מנהרות הטרור של חמאס – הכסף הגנוב של תושבי עזה

מנהרות הטרור, אפיק ההשקעה המרכזי של ארגון הטרור חמאס, אינן מיועדות לייצר עתיד טוב יותר למען תושבי הרצועה אלא להחריבו בכל עימות עתידי נגד ישראל למען הילה של מאבק. בפועל מאות מיליוני דולרים, חלקם מקורם בסיוע הבינ"ל שיכלו לסייע ל 2 מיליון תושבי הרצועה, מופנים לטרור במקום למים, חשמל ומשכורות.

 

 

"אלו ימים הם אלה אשר הגענו אליהם ... "

שירו של הזמר והכותב המפורסם זיאד אל-רחבאני "שו האלאיאם" (אלו ימים הם אלה) עוסק בכספי הרודנים הערבים העשירים: "כל הכסף שנגזל, אשר אין למנותו, נגנב מכיסם של פשוטי העם ועתיד לחזור אליהם". אך בעוד השליטים עליהם דיבר אל-רחבאני לקחו את הכסף לכיסם ועתיד לשוב לידי העם, ארגון הטרור חמאס לוקח את הכספים, ומשקיעם במנהרות טרור אשר מהן לא יראו תושבי עזה אף פרוטה שנגזלה מהם, והשימוש בהן יוביל אך ורק לאפקט בומרנג בתגובה ישראלית שתפגע בעזה קשות, כפי שקרה בעבר.

חומרי הבנייה שנועדו לבניית מנהרות אלה כגון מלט, עץ ומתכת ומשאבים יקרים אחרים כגון דלק וחשמל וכן כספי מסים שנגבו לממנן מהווים בגידה כפולה – ראשית בתושבי עזה להם מגיעים בתים, מים, חשמל, מערכת ביוב מתפקדת ותנאי מחייה טובים ושנית למדינות התורמות לרצועה והשימוש הנפשע שנעשה בכספיהן.

"כל הכסף שנגנב- במקור נגנב מכיסי התושבים"

מאז תום מבצע "צוק איתן" (אוגוסט 2014) השקיע ארגון הטרור חמאס 120 מיליון דולר, (כ-42.5 מיליון דולר בשנה) וממשיך בבניית מנהרות בקצב גבוה כאשר הבטון האיכותי מגיע למנהרות במקום לבניית מגורים עובדה המסכנת את התושבים. כך גם החשמל מופנה תמיד למנהרות וזורם 24 שעות ביממה לעומת בתי החולים, ובתי התושבים אשר סובלים מניתוקים תכופים. כסף רב יורד לטמיון עוד בשלב הקמת המנהרות שכן מנהרות רבות קורסות מעצמן, רק במהלך שנת 2016 קרסו 25 מנהרות, ו- 21 פעילי טרור עזתיים נהרגו בבנייתן ועוד רבים נפצעו -אשר הם כמובן מקרב העם הפשוט ולא ההנהגה שנחה על זרי הדפנה.

לפי הערכות שונות, מנהרת טרור עשויה לעלות בין 3 מיליון ל-10 מיליון דולר- תלוי באורכה ובעומקה. אם ארגון הטרור היה משנה את גישתו ובא להפוך את עזה "לסינגפור של המזרח התיכון" לטובת תושבי הרצועה מה ניתן היה לעשות עם הכסף עד היום? בעזה היו יכולים לקום עד היום 1500 בתים מרווחים, מתקן לטיהור שפכים חדש כל שנה, 7 הרחבות למתקני התפלת מים, או מענק חד פעמי של כ-60$ לכל אחד מתושבי הרצועה (כ-220 ש"ח)

Hamas Tunnels_Infographic_HEB.jpg 

"אף פעם אנחנו לא רואים אותם (חמאס)  מזיעים"

עובדות אלה כנראה שאינן מטרידות את בכירי ארגון הטרור הדואג לאינטרסים שלו בלבד, והם מעדיפים לבנות כמה שיותר מנהרות על חשבונם של העזתים. יתרה מכך, בני הפעילים הבכירים בזרוע הצבאית והמדינית משתתפים כלל בחפירת במנהרות- כדי שלא יסתכנו והעבודה מוטלת על מאות מסכנים ועניים שאין להם כל אפשרות אחרת. לא מפתיע אם כך שמחמוד אל-זהאר, בכיר הלשכה המדינית בארגון הטרור חמאס אמר כי: " גם אם ישראל תחשוף אחת, שתיים או עשר מנהרות, עדיין תהיינה מנהרות בעומק ישראל" הרי הוא ובני משפחתו יתחבאו במנהרות שלא בנו או נהרגו בהקמתן בעוד תושבי עזה יחטפו  לוחם בזרוע הצבאית חזר על הדברים בתחילת 2017 בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית YLC: "המנהרות פרוסות מתחת לאדמה לעבר הישובים הישראליים המקיפים את הרצועה".

מעבר לדברים אלה, בארגון הטרור חמאס לא חוששים לסכן בתי תושבים, ילדים, ועובדי ארגונים בינ"ל בבתי ספר, ובתי חולים ולהשתמש בהם כמגן אנושי למנהרות אשר נבנות מתוך שיקול קר מתחת למבנים האזרחיים. כך לדוגמא פעיל חמאס פאיז עטאר הודה בחקירתו כי "פתחי מנהרות ממוקמים מתחת למבנים אזרחיים, לרבות מגורי אזרחים תמימים ומסגדים ונקודות שיגור טילים ממוקמות בסמוך אליהם". פעיל נוסף, בילאל רזניה חשף כי "במהלך צוק איתן השתמשו בבית החולים כמאל עדואן שבצפון עזה כבסיס צבאי". דברים אלה קיבלו משנה תוקף לאחר שבחודש דצמבר האחרון (2016)  התמוטטה מנהרה מתחת לבית ספר של אונר"א בעזה.

Hamas Tunnels_Picture_HEB.jpg 

"לכל אחד מאיתנו יש עט, אין סיבה שלא נסכים בינינו (בחתימה על הדברים). בוא אתן לך עט, ומחר כל העמים יתקוממו"

שירו של זיאד אל-רחבאני מסיים במשאלת לב, בין כל מי שאליו פונה השיר, מקווה אל-רחבאני, ישנה הסכמה ויכול לכתוב את מחאתו בעט שיכולה להביא להתקוממות נגד השליט אשר עושק את עמו. ארגון הטרור חמאס כפי שנראה מבקש לבנות מנהרות טרור שלא מכניסות כל כסף, מהוות בזבוז משווע של משאבים וכסף במקום לבנות לתושבי הרצועה עתיד טוב יותר. יתרה מכך, שימוש במנהרות אלה- קו אדום מבחינתה של ישראל, יכול להביא למערכה כבדה כשההשלכות והחשבון הכבד יבואו שוב מכיסם של העזתים בשל גחמות ארגון הטרור חמאס.

לכל אחד מכם, תושבי רצועת עזה, יש עט, מטאפורי או אמיתי- השתמשו בו כדי שחמאס תפסיק לנצל אתכם ואת כספכם לבניית מנהרות שיביאו רק מוות והרס.

השיר של זיאד אל-רחבאני "שו האלאיאם" (אלו ימים הם אלה)