הסוד שארגון הטרור, חמאס, מעוניין שייקבר לעד

כיצד הוביל מאבק כוחות מר בהנהגת חמאס בעזה להוצאתו להורג של אחד ממפקדי השטח הבולטים שלה

כשנה לאחר הוצאתו להורג של מחמוד אשתיווי, מפקד שטח מרכזי של חמאס בעיר עזה, נחשף הסיפור האמיתי מאחורי הפרשה: מאבק כוחות מר בצמרת חמאס, שבמוקדו יחיא סנואר, ראש המחנה הקיצוני בחמאס, הוביל למהלך חסר תקדים. "רוח הרפאים" של אשתיווי צפה ועולה מחדש על רקע הבחירות להנהגת חמאס שהחלו באחרונה, במסגרתן עולה אפשרות לחיזוק כוחו של סנואר. מה שהיה אירוע קיצוני וחריג עלול להפוך תחת שרביטו של סנואר לשגרה אלימה בחמאס בפרט וברצועה בכלל.

צהרי ה-9 בפברואר 2016 לא היו "עוד צהריים" בשכונת זייתון בעיר עזה. מסמטאות השכונה בקעו קריאות שבר וקינה של נשים. מוקדן היה במתחם בתי חמולת אשתיווי, משפחה מכובדת בעיר עזה, שבניה ידועים בזיקתם ההדוקה לחמאס. את קינת הנשים ליוו קריאות שלא נשמעו בעזה מעולם. לצד דברי שבח למת, בלטו גידופים חריפים נגד בכירי הזרוע הצבאית של חמאס, ובראשם יחיא סנואר, ראש האגף הקיצוני בארגון ובכיר משוחררי "עסקת שליט". המת שהובל לקבורה היה מחמוד רושדי אשתיווי, "אבו אל-מג'ד", מפקד גדוד זיתון בזרוע הצבאית של החמאס, "גדודי עז אל-דין אל-קסאם", שהוצא להורג ערב קודם לכן על ידי פקודיו ועמיתיו, פעילי הזרוע עצמה. מידע מהימן חושף את האמת שמאחורי המהלך החריג. במוקד הסיפור האמיתי ניצב מאבק מר ויצרי על שליטה בתוך שורות הארגון ומנהיג כוחני המונע משיכרון כוח.

יחיא סנואר וקבוצת נאמניו, רובם מפקדי חטיבות בזרוע הצבאית, הוטרדו מהגישה הישירה והביקורתית של המג"ד העולה ומקשריו ההדוקים מדי, לטעמם, עם צמרת החמאס ברצועה. אשתיווי התריס במיוחד נגד בכירים ממנו שעמדו בראש מחנה הנאמנים של סנואר ובראשם עז אל-דין חדאד, מי ששימש כמח"ט דרום העיר עזה ומפקדו הישיר, וראיד סעד, בעבר מח"ט צפון העיר עזה וממייסדי המערך הארטילרי של החמאס. אותו המג"ד והעמדות שהעז להשמיע הצטיירו כאתגר חמור מבחינת סנואר ואנשיו, אתגר שיש למצוא כל דרך לסלקו.

 

המידע חושף גם את ההדים הרמים שעורר המהלך בתוך חמאס, ואשר השלכותיו נמשכות עד ימים אלה. בדיונים פנימיים טענו בכירים בחמאס כי האירוע צפוי לפגוע בדימוי ארגון בעיני הציבור, וזאת בתקופה שבה ממילא היא נתונה בשפל בשל המצוקה האזרחית ברצועה. בכירים אחרים תקפו את הדיקטטורה המתפתחת בארגון ואת רמיסת עקרון "הקונצנזוס" (איג'מאע), שלאורו מתקבלות ההחלטות האסטרטגיות, וקולות נוספים מחו על שלא נערך לאשתיווי הליך משפטי תקין. הדיון בנושא אשתיווי דעך בהדרגה, אולם לא החשש המקנן בקרב רבים בארגון מהתחזקות כוחו של המחנה הקיצוני בהנהגת סנואר.

מסמטאות עזה ועד לצמרת הזרוע הצבאית

במהלך הקיץ של שנת 1995 בהיותו תלמיד תיכון בעזה, החליט אשתיווי להצטרף לשורות הזרוע הצבאית של חמאס, וזאת בעקבות אחיו הגדול, אחמד, שהיה בעיניו דמות לחיקוי. אותו האח נהרג במהלך 2003 בעימותים עם כוחות צה"ל ברצועה. הימים היו ראשית "ימי אוסלו" והרשות החלה להתבסס בשטח, לא פעם תוך חיכוכים אלימים עם פעילי החמאס.

אשתיווי הצעיר טיפס בהדרגה במעלה הזרוע הצבאית, והפך מפעיל זוטר, למפקד חולייה, עד שהתבסס כאחד מהמפקדים הבכירים של הזרוע הצבאית של חמאס בעיר עזה. הערכה מיוחדת צבר אשתיווי במהלך מבצעי בשנים 2008-2009, 2012, וכן בקיץ 2014, הערכה שזיכתה אותו בשבחים רבים מצד בכירי חמאס. על הרקע הזה גם התפתחה זיקה אישית בין אשתיווי לבין מנהיגי חמאס ברצועת עזה, ובכללם אסמאעיל הנייה, ראש הארגון באזור.

 

רעידת אדמה בחמאס

מה שנראה כמו צעידה בטוחה של "המטאור הצעיר" לצמרת הזרוע הצבאית נקטע בינואר 2015. אחותו של מחמוד, בות'יינה, עיתונאית שהפכה למבקרת קולנית ונועזת במיוחד נגד הנהגת חמאס בעקבות ההוצאה להורג, תיארה בעמוד הפייסבוק שלה המוקדש לזכרו של אחיה בצורה ציורית את הלילה ליל ביעותים שעברה המשפחה ב-12 באפריל 2015, כשלושה חודשים לאחר שנעצר מחמוד במפתיע. "הראשון שנכנס לבית היה יחיא סנואר, כאשר הוא אוחז ביד אחת את מחמוד וביד השנייה אקדח שאותו הוא הפנה לכיוון בני המשפחה בצורה מפחידה". בות'יינה המשיכה ותיארה כיצד פעילים רעולי פנים של הזרוע הצבאית של חמאס ושל מנגנון המודיעין שלה, "אל-מג'ד", חסמו את כלל הרחובות שהובילו אל הבית ושוטטו בתוכו בצורה שביזתה את בני המשפחה, ובפרט את הוריו המבוגרים של מחמוד. לפני שעזב הבטיח סנואר לאביו של מחמוד כי ישחרר את בנו תוך מספר שנים "לאחר שיישכח את כל סודות אל-קסאם", אולם הסוף הידוע לא תאם את ההבטחה.

HamasCommander Sister.jpeg 

החודשים שלאחר מכן היו כאלה שחמאס מעוניינת גם היום לשכוח. בני משפחת אשתיווי נקטו צעדים נועזים ולא שגרתיים ברצועה. המשפחה קיימה מספר הפגנות מחאה מול ביתו של איסמאעיל הנייה במחנה הפליטים שאטי, לא הרחק מביתה של משפחת  אשתיווי. בהפגנות הועלתה דרישה קולנית להבהיר מהו סעיף האישום שבגינו נעצר מחמוד ונטען ליחס משפיל של מי שעד לא מזמן היה אחד מגיבורי הזרוע הצבאית. לצורך הגברת הלחץ, שיגרה המשפחה גם איגרות להנהגת חמאס בחו"ל, ובכלל זאת לח'אלד משעל, פרט שחשף מוחמד אחיו במהלך הספד שנשא על קברו. בעומק ייאושה פרסמה המשפחה קריאה פומבית בדמות סרטון ובו אמו של מחמוד ביקשה ממחמד דף, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, שיפעל לשחרור בנה, תוך שהיא מזכירה לו את המחסה שהמשפחה נהגה לתת לו ואת תפקידה בהצלת חייו.

סנואר מאתר פתרון ל"כאב הראש"

משך כמעט שנה הוחזק מחמוד בכלא החמאס. אולם אז בפתאומיות וללא כל סימנים מקדימים, הוכרז בבוקר בהיר על הוצאתו להורג. ההודעה שפרסמה הזרוע הצבאית של הארגון ב-7 בפברואר 2016 הייתה רשמית ולקונית. הוצאתו להורג כך נטען הייתה בשל "סיבות ביטחונית ומוסריות". ים השמועות שפשט ברצועה בשבועות שלאחר מכן העלה מגוון סיפורים: החל מיחסים הומוסקסואלים ושחיתות, וכלה בטענה שהפכה ל"נרטיב הלא רשמי" של ההוצאה להורג, בדבר היותו של אשתיווי סוכן של השב"כ. במסגרת זאת, נטען כי אשתיווי דיווח לשב"כ על מקום המצאו של דף במהלך מבצע "צוק איתן".

הלוויה הקולנית הייתה הסנונית הראשונה בגל התקפות חסר תקדים של בני המשפחה נגד הנהגת החמאס. בין המותקפים היו כל ראשי הזרוע הצבאית של הארגון: בראשם כאמור, יחיא סנואר, ולצידו מוחמד סנואר, בעבר מפקד חטיבת ח'אן יונס (ואחיו של יחיא) ואיימן נופל, בעבר מפקד חטיבת מרכז הרצועה. ראשי חמאס פנו במהירות לראשי המשפחה וביקשו שירסנו את קולות המחאה, אולם ללא הועיל. האחות בות'יינה פקדה כמעט כל ערוץ תקשורת ערבי ובראיונותיה תקפה במיוחד את יחיא סנואר, שאותו תיארה כ"מוח והידיים" שמאחורי הוצאתו להורג של אחיה. ביקורת נוספת הוטחה באסמאעיל הנייה על שאפשר את ההוצאה להורג.

בעיני פלסטינים רבים סיפור הוצאתו להורג של אשתיווי הזכיר מקרה מביך אחר שחמאס  ניסתה להסתיר, והוא הוצאתו להורג של איימן טה, מדובריה המרכזיים של הארגון ברצועה ובנו של מחמד טה, ממייסדי חמאס. גם במקרה הזה חמאס השקיעה מאמץ רב בהסוואת האמת. לא היה קושי להבחין במוזרות המקרה: ניתוח גופתו של טה העלה כי נהרג כתוצאה מירי. גם במקרה הזה, סחפה את הרחוב הפלסטיני חרושת שמועות, ובכלל זאת טענות לפרשיות שחיתות רחבות היקף, לצד מגעים עם גורמי מודיעין ערביים.

אירוע עבר... שצפוי להיהפך לשגרה?

סיפור הוצאתו להורג של אשתיווי, כך מוסרים גורמים ברצועה, אינו שייך לעבר, אלא נטוע עמוק במציאות העכשווית. ערב תהליך הבחירות הפנימי להנהגת חמאס, שצפוי להיערך בחודשים הקרובים, שבה ועולה "רוח הרפאים" של אשתיווי ומתריעה מהתחזקות קולות קיצוניים שעלולים לסחוף את הארגון ועמה את הזירה הפלסטינית כולה להרפתקאות הרסניות.

החשש מהצלחה אפשרית של יחיא סנואר אוחז ברבים במערכת הפלסטינית ומחוץ לה. תרחיש שבו יחזקו הוא ונאמניו את כוחם בארגון בעקבות הבחירות, מדיר שינה מעיניהם של רבים בהנהגת חמאס, אך גם ברשות ובקרב גורמים ערביים בעלי השפעה על הזירה הפלסטינית, ובראשם מצרים, ירדן ואף קטר, מעניקת החסות הוותיקה של ארגון הטרור. זיכרון הגידופים חסרי התקדים של נשות משפחת אשיוותי נגד בכירי החמאס רודף את הארגון גם כיום, ומעורר פחד שמא ייהפכו להמון שיתייצב ברחובות נגד חמאס בדרישה להפלת שלטונה.