שר הביטחון על משבר החשמל בעזה: אם הפלסטינים ישלמו - הם יקבלו חשמל

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן העניק ריאיון בלעדי לאתר "אלמונסק", אתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ובו התייחס למצב הקשה של רצועת עזה מאז השתלטות חמאס עליה לפני עשר שנים. בנוסף, השר ליברמן בירך את הפלסטינים לרגל חודש רמדאן.

​בריאיון בלעדי שהעניק היום (15.6) לאתר "אלמונסק", בירך שר הביטחון אביגדור ליברמן את הפלסטינים לרגל חודש רמדאן וציין לחיוב את השקט היחסי אשר שורר ביהודה ושומרון במהלך חודש רמדאן. בנוסף, שר הביטחון התייחס למשבר החשמל ברצועת עזה ואמר כי ישראל מוכנה לספק חשמל, אך לא היא הגורם שצריך לשלם עליו. השר ליברמן הדגיש כי עשור לאחר השתלטות חמאס על הרצועה, המצב שם קשה, הוסיף כי ישראל מוכנה ללכת לקראת תושבי רצועה עזה אם הרצועה תפורז וקרא לתושבי הרצועה לדרוש מחמאס להשקיע במערכת הבריאות והחינוך, במקום במנהרות ובטרור.

 


 

להלן דבריו המלאים של שר הביטחון במהלך הריאיון:

ברכת רמדאן לפלסטינים

קודם כל, רמדאן כרים. אני מברך את כל תושבי יהודה, שומרון ורצועת עזה לרגל חודש הרמדאן. אני שמח לראות שמאות אלפי פלסטינים מרחבי יהודה ושומרון מגיעים לקיים את המצוות שלהם, ומגיעים לישראל ומתפללים. ברוך השם יש לנו חג, בינתיים לפחות, שקט יחסית ואני מקווה שככה זה יישאר עד סוף תקופת הרמדאן.

עשור להשתלטות חמאס על הרצועה

ברור שעשר שנים מאז שחמאס תפס את השלטון, זה עשור של סבל, של שלושה מבצעים, של שירותים ברמה הכי ירודה. יש מחסור בחשמל ותנאי תברואה (ירודים), וכל נושאי המים והביוב - זה שפל שלא נראה מעולם בעזה. אני מציע לכל תושבי עזה להסתכל על המצב ביהודה ושומרון ולהשוות את תנאי המחייה שם לרצועת עזה. מי שאשם בזה היא הנהגת חמאס.

משבר החשמל

משבר החשמל זה משבר פלסטיני מלאכותי מי שצריך לשלם על החשמל זה הנהגת החמאס, זה הרשות הפלסטינית - אנחנו לא צד בעניין. ישלמו - יקבלו חשמל; לא ישלמו - לא יקבלו. אנחנו ספק חשמל ואנחנו בהחלט מוכנים לספק, ומה שחשוב להדגיש הוא שחמאס גובה כל חודש 100 מיליון שקל מסים מתושבי רצועת עזה. כל הכסף הזה במקום ללכת למערכת חינוך, לשיפור מערכת בריאות ולשיפור תשתיות ומים, הכל הולך לתשתיות הטרור, למנהרות ולרקטות.

פירוז הרצועה

החמאס מנסה להסיט את הזעם. הוא מנסה להיפטר מהכישלונות ומנסה לכוון את זה  לכיוון ישראל - ההפך הוא הנכון. ישראל מוכנה לבנות אזורי תעשייה, ליצור מקומות עבודה, להיות שותפה לבניית מתקני התפלה ותחנות חשמל, אבל התנאי הבסיסי זה פירוז. יהיה פירוז - יהיה שיקום.

לא יכול להיות שמאה מיליון שקל שגובים מתושבי עזה, הם לא נהנים אפילו משקל אחד מאותם מסים. לכן, אתם חייבים לפנות להנהגת חמאס ולדרוש ממנה להפסיק עם הטרור, להפסיק עם ההשקעה במנהרות וברקטות. תדרשו מחמאס להשקיע את הכסף במערכת החינוך ומערכת הבריאות.

המצב ביהודה ושומרון

אני שמח שהן בתחום הביטחון האישי והן בתחום הפיתוח הכלכלי, אנחנו נמצאים במקום אחר לגמרי. אזור יהודה ושומרון נמצא בתנופת פיתוח. עם כל הוויכוח, ועם כל הביקורת ההדדית, בסופו של דבר גם התושבים היהודים של יהודה ושומרון, וגם התושבים הפלסטינים, נהנים מביטחון ומפריחה וצמיחה שאין בשום מקום אחר בעולם. אני מסתכל באיזה מצב נמצאים הפלסטינים בלבנון, באיזה מצב הם נמצאים בסוריה, באיזה מצב הם נמצאים ברצועת עזה. יהודה ושומרון היום ללא ספק זה המקום הכי בטוח, גם מבחינה ביטחונית וגם מבחינה כלכלית, עבור הפלסטינים. אני מקווה שבסופו של דבר נגיע לעוד שיפור ולעוד הזדמנויות, ונדע גם לנצל אותן.