כוחות ישראלים ופלסטינים יחד, למען הצלת חיי אדם

​​

אתמול בשעות הבוקר התקיים תרגיל משותף בין ההגנה האזרחית הפלסטינית להגנה האזרחית הישראלית. מפקד מרחב שומרון בכיבוי אש: "התרשמתי ממקצועיות ומחויבות הצד הפלסטיני"

באירועים שונים, כמו שריפות ותאונות דרכים, פועלים כוחות החילוץ הישראלים והפלסטינים יחד בצורה הטובה ביותר שהם יכולים, למען מטרה אחת עליונה – הצלת חיי אדם. מהסיבה הזאת, חייבים הכוחות הישראלים והפלסטינים לקיים תרגילים משותפים, באופן שגרתי, כדי להפיק מהתרגילים לקחים ובסופו של דבר להביא לשיפור הביצועים באירועי אמת.   

 

אתמול בבוקר סמוך למוצב שקד, נפגשו שני הצדדים לתרגיל מיוחד. במקום הוקמה תפאורה שלמה שדימתה זירה של תאונת דרכים עם מספר רב של נפגעים. הזירה כללה רכבים הפוכים ובובות שדימו פצועים. בתרגיל לקחו חלק גורמים ממגן דוד אדום הישראלי, הצלב האדום, מנהלת התיאום והקישור הישראלית, ההגנה האזרחית הפלסטינית וכוחות כיבוי משני הצדדים.

התרגיל חולק לשלושה חלקים. בחלק הראשון צוות ישראלי דימה חילוץ לכודים מרכב כאשר הצד הפלסטיני צפה במתרחש. בחלק השני הצד הפלסטיני הדגים חילוץ, כאשר הצד הישראלי צפה במתרחש . בחלק האחרון פעלו הישראלים והפלסטינים יחד והדגימו חילוץ משותף. בסוף כל שלב בתרגיל התקיימה עצירת למידה וניתנו דגשים להמשך.

 

מפקד מנגנון ההגנה האזרחית בג'נין, עקיד עבד אללטיף אבו עמשה, הדגיש כי מטרת התרגיל היא חיזוק שיתוף הפעולה בין ההגנה האזרחית הישראלית להגנה האזרחית הפלסטינית.סגן אלוף סמיר כיוף, ראש מנהלת התיאום והקישור בג'נין, הוסיף כי מתקיים קשר רציף בין הגורמים הישראלים והפלסטינים וכי נערכות סדנאות משותפות על מנת לשפר את מתן המענה לאירועי אמת ולשפר את הביצועים. ביהודה ושומרון ישנם צירי תנועה רבים בהם נוהגים גם ישראלים וגם פלסטינים ושיתוף הפעולה הכרחי לאור ריבוי תאונות הדרכים והצורך במתן מענה מהיר בשטח.

שיתופי פעולה בין שני הצדדים נראו כבר באירועי עבר, כמו השריפה בכרמל ב2010 והשריפות בחיפה בשנת 2016. בתאונת הדרכים השבוע בכביש 60, שגבתה קורבנות רבים, היה שיתוף פעולה מלא של הצד הישראלי עם מנגנון ההגנה האזרחית הפלסטיני.

טפסר משנה עידו פרץ, מפקד מרחב שומרון בכיבוי אש, מסר עם סיום התרגיל כי התרשם מהעבודה המשותפת של חילוץ הלכודים ומהמקצועיות, המחויבות והמוטיבציה של הצד הפלסטיני. עוד הוא הוסיף: "התרגיל התקיים בגזרת שקד בפעם הראשונה, אני מברך ומקווה שזו תהיה מסורת".