מיריחו לרחבי הגלובוס: מוצרים מאזור התעשייה היפני ישווקו מעבר לים

 

JICA, הארגון היפני הממשלתי לתיאום בינלאומי תרם להקמת אזור תעשייה ביריחו ולהקמת כביש הגישה לגשר אלנבי, שיאפשר הליך מהיר ויעיל לשיווק המוצרים ברחבי העולם

בשנת 2016 אושר תכנון הכביש לחיבור אזור התעשייה היפני ביריחו לכביש 90 ולגשר אלנבי, המשמש כמעבר בינלאומי בין ישראל וירדן. המיזם, שמומן על ידי JICA, הסוכנות היפנית הממשלתית לתיאום בינלאומי, יאפשר את נסיעתן של משאיות הנושאות מוצרים, סחורה וציוד מהמיוצרים באזור התעשייה היפני ושיווקם בכל העולם.

JICA הינו ארגון ממשלתי יפני אשר הציב לו למטרה קידום שיתופי פעולה בינלאומיים וסיוע לכלכלה העולמית, באמצעות תמיכה בפיתוח החברתי-הכלכלי ושחזור או יצירת יציבות כלכלית של אזורי פיתוח. מעזר לאזור התעשייה היפני, בשנים האחרונות השקיע JICA למעלה מ-240 מיליוני דולרים בנושאי תעשייה, תשתיות, תיירות ואיכות סביבה באזור יהודה ושומרון.       

Screen Shot 2017-01-17 at 20.15.11.jpg 

אזור תעשייה ביריחו הינו מיזם הנחשב גדול והקמתו החלה בשנים האחרונות בשיתוף מתפ"ש, כחלק מיוזמת "המסדרון הכלכלי" בין יריחו לירדן, המיועד לעיבוד ולשיווק תוצרת חקלאית פלסטינית לחו"ל. אזור התעשייה ממומן בעיקרו על ידי הארגון והוא ממוקם דרומית לעיר יריחו, לבקשתם של הרשות הפלסטינית והיפנים. הקמת אזור התעשייה ביריחו מתבצעת כחלק מתוכנית על רחבה, אשר צפויה להשפיע על אזור יריחו רבתי והיא עוסקת בפיתוח חברתי, חקלאי, תיירותי ותשתיתי.

"המנהל האזרחי, מוביל את ההקמה והפיתוח של האזור, חיבור לתשתיות המים והחשמל, תכנון צירי הגישה ומתאם את ]עילותם של יזמים נוספים להגדלת היקפי הפעילות. כיום ישנם למעלה מ-40 משקיעים באזור ואנו בטוחים כי אלו יוכלו לסייע בהנעת גלגלי הכלכלה ולקידום האזור" אמר מפקד המנהל האזרחי ביריחו, סא"ל אזהר גנם.

השלב הראשון של הקמת האזור צפוי להסתיים לקראת סוף שנת 2020, ויכלול כ- 32 מפעלים המתמחים בייצור חקלאי. בשלב השני, יתמקד האזור גם בתעשייה. כיום, פועלים באזור כחמישה מפעלים אשר צפויים לייצר פרנסה לכ-2,000 עובדים ובני משפחותיה, כאשר הציפייה היא להעסקה של כ 5,000 עובדים ועובדות בשלב ראשון.

חיבור אזור התעשייה לגשר אלנבי, עתיד להגדיל באופן משמעותי את השיווק לעולם, על כל המשמעויות הכלכליות הנלוות לכך עבור תושבי האזור.