שר הביטחון אביגדור ליברמן לפלסטינים: "בואו נדבר"

​​​​​​ 

לרגל השקת אתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובצל המתיחות בגזרת עזה בשבוע שעבר ועליית המצב ביהודה ושומרון לסדר היום הציבורי, העניק שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ראיון בלעדי לאתר החדש. במהלך הריאיון התייחס השר ליברמן למגוון סוגיות בהקשר הפלסטיני העכשווי והעתידי ופנה בקריאה אישית לפלסטינים.

 

אתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים: בשורה לתושבים ואמצעי לדיאלוג

בתחילת הריאיון, הדגיש שר הביטחון את חשיבותו של אתר האינטרנט של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, כמוקד מידע אמין וספק שירותים לאוכלוסייה הפלסטינית. הוא אמר כי "אנו רוצים דיאלוג ישיר עם הציבור הפלסטיני...לא דרך מתווכים, לא דרך תקשורת שבדרך כלל מאוד לא אוהדת את עמדת ישראל". שר הביטחון אף הביע נכונות לקיים שיח אישי באינטרנט עם פלסטינים, דרך אתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים. "אני מוכן לדבר איתם ישירות בשידור ישיר, לקבל מהם שאלות ולענות להם על השאלות", לדברי השר.

 

רצועת עזה: סינגפור של המזרח התיכון? מהו מקור הסבל של תושביה?

במסגרת תשובתו לשאלה בנוגע לחזונו לגבי רצועת עזה, ציטט השר ליברמן את דברי ראש הממשלה המנוח, אריאל שרון, שאמר לו בשיחה אישית כי "יום אחד, רצועת עזה תהפוך לסינגפור של המזרח התיכון". השר משוכנע כי אין כל סיבה שאזרחי עזה יחיו במאה ה-21 בתנאים פחותים מאשר ביהודה ושומרון או בעולם המערבי. ליברמן הוסיף כי על העזתים להבין שישראל, אשר נסוגה מרצועת עזה עד המילימטר האחרון, אינה מקור סבלם, אלא הנהגת חמאס אשר אינה מתחשבת בתושבי הרצועה. "ברגע שחמאס יוותר על המנהרות ועל הרקטות, אנחנו נהיה הראשונים שנשקיע ונבנה להם גם נמל ימי, גם שדה תעופה, גם אזור תעשיה גם בכרם שלום וגם בארז. אנחנו יכולים מיידית לייצר כ-40,000 מקומות עבודה לתושבי עזה, בהנחה שחמאס מוותר על הסעיף "השמדת מדינת ישראל", מוותר על המנהרות, מוותר על הרקטות, וכמובן, וזה הדבר הראשון והחשוב, מחזיר את גופות חיילינו ואת האזרחים הנמצאים אצלו בשבי".

בהתייחס למתיחות בדרום בשבוע שעבר עקב אירועי הירי מעזה ותקיפות צה"ל בתגובה, אמר השר ליברמן כי לישראל אין שום כוונה ליזום מהלך צבאי. עם זאת, הבהיר השר כי "כל פרובוקציה תיתקל בתגובה עוצמתית. אני משתדל לנהל את ענייני הביטחון בעוצמה, באחריות ובשקט".

 

יהודה ושומרון: יציבות כלכלית ודו-קיום

לאחר שהתייחס לנעשה ברצועת עזה ולחמאס, נשאל השר ליברמן לגבי מדיניות משרד הביטחון ביהודה ושומרון בנושאים מדיניים וכלכליים. תחילה, תיאר השר את יחסי ישראל עם הרשות הפלסטינית וציין כי "הבעיה המרכזית בינינו לבין ההנהגה הפלסטינית ברמאללה זה היעדר אמון מוחלט". לדעתו, הפתרון הוא בבניית צעדים בוני אמון בתחום הכלכלי ועל ישראל לפעול ביתר שאת בנושא. לדבריו, "היציבות הכלכלית והצמיחה ביהודה ושומרון הן אינטרס גם של ישראל ולכן בנושא הזה אנחנו פרטנרים. הייתי מעדיף, קודם כל, להתמקד בנקודות שיש לגביהן הסכמה, ורק אחר כך לדון במה שאיננו מסכימים לגביו".

בתשובה לשאלה בנוגע לחששות הפלסטינים מהשלכות חוק ההסדרה והבנייה בהתיישבות, השיב השר כי "ההתיישבות מעולם לא הייתה מחסום להסדרים מדיניים או להסכמי השלום". לדבריו, ישראל החזירה שטחים ופינתה 21 יישובים ברצועת עזה, אך לא קיבלה שלום וביטחון בתמורה. לטענתו, הבעיה המרכזית אינה ההתיישבות, אלא "מצב כלכלי מחפיר, אבטלה, מצוקה והיעדר אופקים", כאשר ביכולתה של ישראל לסייע בנושא.

בהקשר להתבטאות קודמת עם כניסתו לתפקיד בנוגע למדיניות כלפי הפלסטינים ביהודה ושומרון, חזר והדגיש השר כי מדיניותו היא להיטיב עם אלו שמוכנים לדו-קיום ובה בעת להכביד על אלו שפועלים לפגוע בישראל. הוא סבור כי בנוגע לפלסטינים אשר "מוכנים לדו-קיום עם מדינת ישראל, צריך ללכת לקראתם בנושא התעסוקה, ההיתרים והיכולת לנוע בחופשיות". בהמשך לכך, בשאלה בנוגע להיתרי התעסוקה, הביע השר עמדה נחרצת לפיה כל עוד ביטחונה של ישראל נשמר, "אין שום תירוץ או סיבה לכך שאלו שירצו לעבוד בישראל ויש עבורם תעסוקה, לא יקבלו היתרים". השר הוסיף כי כבר כיום יותר מ-100,000 פלסטינים מועסקים על ידי ישראלים וכי כלכלת ישראל והפלסטינים שלובות זו בזו. "נגזר עלינו לחיות פה ביחד בחלקת האדמה הקטנה הזאת, ולכן כדאי להפנים שחייבים לחפש דרכים לשתף פעולה ולא לריב", הוא סיכם.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נשאל על הקשר בינו לבין שכניו הפלסטינים בתור תושב היישוב נוקדים הנמצא ביהודה ושומרון. בתשובתו, התייחס השר לכפר הפלסטיני תקוע הסמוך למקום מגוריו ואמר: "אני רואה לא מעט פלסטינים שעשרות שנים חיים לידינו והם בני בית בישוב, ויש לנו באמת יחסים לא רעים לגמרי עם כמה וכמה פלסטינים פה באזור".

השר ליברמן סיכם את דבריו באמרו: "אנחנו אנשים פתוחים. אנחנו חייבים למצוא את הנוסחה הנכונה, שתאפשר לשני העמים לא רק להתקיים אלא גם לשגשג. כשאתה סוגר איזשהו הסכם עם מישהו, זה לא יעבוד כאשר רק צד אחד מרוויח מזה, שני הצדדים צריכים להרוויח ולהרגיש שהם עשו הסכם טוב". השר חתם את הריאיון בקריאה לפלסטינים בשפה ערבית: "בואו נדבר זה עם זה".