הקרן הלאומית הפלסטינית: אמצעי לעידוד טרור על חשבונם של הפלסטינים

 

בכתבה זו נחשוף את הסכומים הגדולים שמשלמת הקרן הלאומית הפלסטינית לאסירים משוחררים ולאסירים הכלואים בישראל באשמת מעורבות בפעילות טרור, ובכך למעשה מעודדת פיגועים נגד מדינת ישראל.

מאז הקמתה בשנת 1964 במטרה לשמש גוף שינהל את כספי הפלסטינים, שינתה הקרן הלאומית הפלסטינית את פניה. בשנים האחרונות, הופנה חלק נכבד מתקציבה למימון פעילי טרור על חשבון הקצאת תקציבים לרווחת האוכלוסייה הפלסטינית. בהתאם לכך, שר הביטחון אביגדור ליברמן הכריז ב-16 במרץ 2017 על גוף זה כארגון טרור. בעקבות הכרזה זו, הנחה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, בשבוע שעבר לבטל את היתר ה-VIP של רמזי ח'ורי, מנכ"ל הקרן.

הרשות לענייני האסיר: אותה גברת בשינוי אדרת

הקרן הלאומית הפלסטינית, שרב הנסתר על הגלוי בכל הנוגע להכנסותיה והוצאותיה, הפכה להיות הגורם המממן הראשי של אסירים כבר בשנת 2014. בתקופה זו הוטחה ביקורת קשה מצד גורמים חשובים בקהילה הבינלאומית כלפי הרשות הפלסטינית. הטענה הייתה כי לא יכול להיות שהמשרד לענייני אסירים ברשות תקצה כספים מתקציבה למימון רווחתם של פעילי טרור, כתגמול על ביצוע עבירות ביטחוניות ועל חשבון מיזמים שונים לרווחת כלל הפלסטינים. בעקבות הלחצים הבינלאומיים שהופעלו, החליטה הרשות הפלסטינית להכפיף את המשרד לקרן הלאומית הפלסטינית של אש"ף ולשנות את שמו ל"הרשות לענייני האסיר". כמובן שאותה רשות חדשה שהוקמה הייתה העתק של המשרד הקודם – אותם מנהלים, אותם משרדיים ראשיים ואפילו תקציב זהה שעומד על קרוב לחצי מיליארד שקל בשנה. כלומר, אותה גברת בשינוי אדרת.

Ramzi Khouri.jpg 

רמזי ח'ורי, מנכ"ל הקרן הלאומית הפלסטינית

מטרת ההפרדה בין הרש"פ לגוף המממן את האסירים הייתה לשנות תדמית ולהקשות על ישראל והקהילה הבינלאומית לחשוף את מקורות הסיוע הכספיים לאסירים מחבלים, אולם המהלך נכשל והמזימה נחשפה. מאז 2014, משלמת הקרן הלאומית הפלסטינית כסף לאסירים פלסטינים שביצעו פעולות טרור, לעתים גם לאחר שהאסירים כבר קיבלו כספים מהארגון אליהם הם משתייכים. הקרן מעבירה כספים לאסירים בכלא, ובנוסף היא משלמת משכורות חודשיות קבועות לאסירים משוחררים, ביניהם רוצחים ומתכנני פיגועי התאבדות. בפעם הבאה שתפגשו ברחוב אסיר משוחרר, תדעו שהוא מקבל משכורת בעבור מעורבותו בפעילות טרור. רק תחשבו מה היה אפשר לעשות עם הכסף הזה לטובת השקעה בחינוך, שיפור התשתיות והקלה על יוקר המחייה.

12,000 שקלים בחודש לפעילי טרור בכלא

למי שתהה כמה מרוויח אסיר שהורשע בעוון מעורבות בטרור ונמצא כעת בבית כלא ישראלי, הנתונים הבאים יבהירו את גודל האבסורד. אסיר מחבל הנשלח לכלא לתקופת מאסר של עד שנתיים, יקבל מהקרן הלאומית הפלסטינית 1,400 שקלים מידי חודש, כאשר הסכום הולך וגדל ככל שגדלה תקופת המאסר. מי שרצח על רקע לאומני או תכנן פיגוע התאבדות ונידון ליותר משלושים שנה בכלא, ירוויח 12,000 שקלים מידי חודש.

PNF Payments to Serving Prisoners.jpg 

התקציב הגדול המוקצה לאסירים, שכאמור היה צריך להיות מופנה למיזמים אזרחיים לטובת האוכלוסייה הפלסטינית, הופך לבלתי הגיוני כאשר מדובר באסירים משוחררים. אסיר משוחרר שריצה חמש שנים בכלא ישראלי לאחר שהיה מעורב בטרור, יקבל מהקרן משכורת חודשית של 2,000 שקלים. אסיר שריצה מעל 30 שנה בכלא יקבל מהקרן 11,000 שקלים מידי חודש, סכום הגדול בהרבה מהשכר הממוצע במשק הפלסטיני. בנוסף, מחבלים משוחררים המסתובבים חופשי ביהודה, שומרון ועזה, אשר ביצעו פיגועים מזוויעים נגד אזרחים ישראלים חפים מפשע מקבלים גם תשלום חד פעמי על יציאה מהכלא. תשלום זה יכול להגיע ל-25,000 דולר.

זאת ועוד, התשלום שמקבלים אותם פושעים יכול להיות כפול. אסירים המשתייכים לארגונים כמו חמאס והג'האד האסלאמי יקבלו סכומי כסף גדולים הן מהקרן והן מהארגון שלהם. כלומר, ביד אחת הרשות הפלסטינית מפעילה את מנגנוני הביטחון שלה כדי לעצור פעילי חמאס ולמנוע פיגועים, אך בידה השנייה היא מעבירה להם כספים המעודדים אותם לבצע פיגועים. כך למשל, אבראהים ע'נימאת, פעיל חמאס שאחראי ישירות לרציחתם של אזרחים ישראלים רבים, קיבל כספים בסך כולל של יותר ממיליון שקלים שקלים מאז שנעצר ב-2005, כאשר מעל 700,000 שקלים מתוכם מגיעים מהקרן הלאומית הפלסטינית והשאר מחמאס.

Ibrahim Ghaneemat Wealthy Terrorist.jpg 

כספי הקרן מעודדים טרור

הכספים שמועברים למחבלים בכלא ולמחבלים משוחררים מעודדים פלסטינים נוספים להצטרף למעגל האלימות והטרור. במקום להשקיע את הכסף בחינוך הילדים לשלום ובשיפור רמת החיים של הפלסטינים שומרי החוק, הקרן הלאומית הפלסטינית מעבירה אותו למבוגרים אשר זוכים להערכה על פשעים שביצעו. כך קורה שכספים המיועדים לאוכלוסייה הפלסטינית מושקעים במימון פעילי טרור, אשר מצדם מבצעים פיגועים נפשעים נגד ישראלים בשל בצע כסף, וחוזר חלילה.

PNF Payments to Released Prisoners.jpg 

כדי להמחיש את הרוח הגבית שנותנת הקרן הלאומית הפלסטינית של אש"ף לפעילות חבלנית, מספיק לשמוע עדויות של פלסטינים שנעצרו בשנית על ידי כוחות הביטחון של ישראל. אותם פלסטינים העידו בחקירותיהם כי הם המשיכו לעסוק בפעילות טרור כדי להיכנס שוב לכלא, ובכך להשלים את מכסת המינימום של חמש שנים לקבלת משכורת קבועה כאסיר משוחרר. הניסיונות להשלים את מכסת המינימום הפכו למעשה לתופעה מכוערת שיש לגנותה בכל תוקף במקום לעודד אותה.

בנוסף, יש ברשותנו ראיות חותכות לכך שבכירי הקרן הלאומית הפלסטינית מנסים להסתיר מעיני העולם את העברות הכספים לאסירים שהיו מעורבים בטרור נגד ישראל. אולם על אף ניסיונות ההסתרה, ישנם גורמים בקהילה הבינלאומית המודעים לנושא זה. אד רויס, יושב ראש ועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקאי, אמר בנובמבר 2016 כי "השיטה של 'תשלום על הרג' חייבת להיפסק" והוסיף כי "המחבלים האכזריים ביותר נהנים מהמשכורות הגבוהות ביותר."

ההכרזה על הקרן הלאומית הפלסטינית כארגון טרור היא צעד חשוב המבהיר לצד הפלסטיני ולעולם כולו כי ישראל לא תשקוט לנוכח המשך העברת הכספים למחבלים כלואים ומשוחררים. סכומי הכסף הגדולים שמעבירה הקרן מידי חודש לאותם פלסטינים, לעתים לאחר שהם כבר קיבלו משכורת מארגון הטרור אליהם הם משתייכים, מוכיחים כי הקרן למעשה מעודדת המשך פעילות טרור נגד מדינת ישראל. מוטב היה לו הכספים הללו היו מושקעים בתחומים אחרים של פיתוח ובנייה לטובת האוכלוסייה הפלסטינית, ולא בסיוע לאלו שאחראים להרס ועוסקים בטרור.