יחיא סנואר – ניהול עזה גדול עליו

רצועת עזה של העשור האחרון היא מקום עצוב. מאז עליית חמאס, המצב ברצועה הלך והתדרדר והעתיד היה עגום. כעת, המצב חמור אף יותר ונראה שיחיא סנואר לא מצליח להתמודד עם האתגרים. סנואר הוא פשוט לא מנהיג, ועליו להתפטר

​כבר עשר שנים שאנחנו רואים כיצד המצב ברצועת עזה מידרדר בכל המישורים. במישור הכלכלי, ניכר קיפאון עמוק ורמת אבטלה גבוהה; במישור הביטחוני, מעבר לעימותים עם ישראל אחת לכמה שנים, מנגנוני הביטחון של חמאס מטילים אימה על תושבי הרצועה באופן יומיומי; ובמישור הפוליטי, הנתק בין חמאס והרשות הפלסטינית, ובין הרצועה ליהודה ושומרון, הלך והעמיק. למרות כל זאת, הפיכתו של יחיא סנואר לשליט עזה בפועל, עם בחירתו לראשות הלשכה המדינית של חמאס, מוכיחה שתמיד ניתן להגיע נמוך יותר, ותמיד יש מקום אליו ניתן להתדרדר. מאז בחירתו, הצליח סנואר לעשות כל טעות אפשרית, וכתוצאה מכך המצב ברצועה רק החמיר ונעשה קשה יותר. סנואר הוכיח, הלכה למעשה, שהניהול שלה פשוט גדול עליו.

option 2 Hebrew.jpg 

ההחלטה המשמעותית הראשונה שקיבל סנואר, מיד עם בחירתו, הייתה הקמת "הוועדה לניהול הרצועה". הסיבה להקמה עדיין לא ברורה, שהרי לכולם ברור שארגון הטרור חמאס לא זקוק לשום וועדה כדי לנהל את המערכות השלטוניות ברצועה, כפי שהיה בעשור האחרון. לכן, ניתן להעריך שהשיקולים מאחורי ההקמה היו פוליטיים בעיקרם. במילים פשוטות, סנואר רצה להראות לאבו מאזן מי "הבוס האמתי" ברצועה, ואם הדבר ייעשה על חשבון העזתים – לא נורא.

הבעיה היא שסנואר לא חשב על ההשלכות של צעד זה. תגובת אבו מאזן הייתה מידית וכואבת – אם יש ועדה לניהול רצועת עזה, הרי שהדבר מסיר מעליו את האחריות להמשך מימון הרצועה. לכן, הוא ביטל את הפטור מבלו לסולר עבור הרצועה, קיצץ את משכורות הפקידים, הפסיק את מימון החשמל, ומי יודע מה עוד על הפרק מבחינתו. תושבי הרצועה הם אלו שמשלמים את המחיר. הם נאלצים להתמודד עם הפסקות חשמל למשך מרבית שעות היממה, ימים שלמים ללא מים טריים, מערכות ביוב קורסות ומערכות בריאות מתפקדות רק בחלקן.

אבל זה לא הכול. אפשר לסלוח על טעות אחת של מנהיג צעיר אבל גם בהחלטה המשמעותית השנייה שלו, סנואר הוכיח שמה שחשוב לו זה להוכיח שהוא הבוס, גם במחיר פגיעה באנשי הרצועה.

ב-24 במרץ נרצח פעיל חמאס, מאזן פקהאא'. התגובה של סנואר לאירוע הייתה היסטרית ובלתי פרופורציונלית ופגעה בעיקר בתושבי רצועת עזה. סנואר החליט על סגירת כלל המעברים לרצועה, כולל איסור על יציאת דייגים לים, על ציד מכשפות כנגד משת"פים לכאורה, על מבצע ביטחוני כנגד "מפיצי שמועות", על מניעת כל התקהלות של אנשי פתח ברצועה ועוד. רק בעקבות מסר מאיים מהארגונים הבינלאומיים בעזה, לפיו אם יימשך המצב הם יוציאו את אנשיהם מהרצועה, הסכים סנואר לבטל חלק מהצעדים הללו – כי הרי ארגונים בינלאומיים חשובים לסנואר יותר מזעקות העזתים.

option 1 hebrew.jpg 

נשאלת השאלה, עד כמה הצעדים הנואשים של סנואר אכן עזרו לאיתור המתנקשים ועד כמה הם הפכו את הרצועה למקום בטוח יותר? כנראה שלא הרבה. לעומת זאת, הצעדים הללו פגעו בצורה קשה בתושבי הרצועה. אולי בעצם זו הייתה המטרה – לפגוע באנשי הרצועה כדי לבסס את ההרתעה מפני יחיא סנואר "הגדול".

במקביל, מערכת היחסים של רצועת עזה מול מצרים נפגעה. לא ברור באשמת מי הפגיעה ומה קורה בדיוק מאחורי הקלעים, אך עובדה שעד בחירתו של סנואר, הייתה תחושה של חימום יחסים מואץ עם מצרים, והועברו מסרים על כוונה לפתוח את מעבר רפיח לתקופות ארוכות יותר מאשר בעבר. לאחר בחירת סנואר, נוצר קיפאון עמוק, שכן המעבר סגור, ואין שיחות בין הצדדים. מצרים מאותתת שאין לה עניין לעבוד עם האדם שהיא מזהה כמי ששיתף פעולה עם "מחוז סיני" של דאעש.  

כשהרשות הפלסטינית מפנה כתף קרה לסנואר, ומצרים מפנה כתף קרה נוספת, היחידה שעליה אותו סנואר יכול להסתמך היא ישראל. אותה ישראל שממשיכה לספק חשמל ולהעביר סחורות לרצועה, וכן מאפשרת מעבר של מקרים הומניטאריים לשטחה. אבל אל תדאגו, סנואר כבר עובד בוודאי על הרעיון הבא – האיומים שלו כלפי ישראל מוכיחים שהוא חושב על פיגוע גדול, ואולי הוא אפילו מייחל למלחמה נוספת. למה לא? הרי מי שישלמו את המחיר יהיו שוב אנשי הרצועה. בחירות להנהגת חמאס יש כל 4 שנים, ולכן, בכל מקרה, לשנים הקרובות הוא יכול להיות רגוע. עד אז יהיו עוד הרוגים רבים, אלפי פצועים, מאות בתים הרוסים ושיקום ארוך ויקר – אבל מה אכפת לו? העיקר שיחיא סנואר שוב הוכיח שהוא "הבוס האמתי".

 

הגיע הזמן להגיד את האמת – ניהול הרצועה גדול על יחיא סנואר. לתושבי הרצועה מגיע מישהו יותר טוב ממנו. מישהו שחושב כל יום איך להביא עוד השקעות לרצועה ולא איך להביא עוד טילים. מישהו שדואג לחשמל ולמים לתושבים ולא מעודד את אבו מאזן למשוך את ידיו ממנה. מישהו שרוצה להשקיע במערכות החינוך והבריאות בעזה ולא בזרוע הצבאית של חמאס. מישהו שמסוגל לשקם את היחסים עם מצרים ולא עם איראן ודאעש. יחיא סנואר, פשוט אינו מנהיג!