שנה פורייה: כשני מיליוני שקלים אושרו למיזמים לפיתוח החקלאות ביהודה ושומרון לשנת 2017

 

משרד החקלאות של המנהל האזרחי פועל בשיתוף גופים שונים לקידום מיזמים חקלאיים לרווחת התושבים; על הפרק: גידול דגיגי מאכל בשטחי הרשות הפלסטינית, הרחבת הגידולים החקלאיים, דילול יערות למניעת שריפות ואף חיסון בעלי חיים לשמירה על בריאות הציבור.

​למשרד החקלאות במנהל האזרחי, אחראי על אזור יהודה ושומרון, אושרו שני מיליוני ש"ח לקידום ולפיתוח פרויקטים לשנת 2017. אחד התחומים המרכזיים עליהם אמון המשרד הינו שיווק תוצרת חקלאית לאזור יהודה ושומרון וממנה. בשנת 2016, חלה עלייה של כ - 19% במספר הרישיונות לייבוא חקלאי מחו"ל, לעומת השנה הקודמת. הזינוק במספר מהווה המשך ישיר למגמת העלייה של ששת השנים האחרונות ומשקף הכפלה במספר הרישיונות שהונפקו.

בתחום הייצוא, בחציון הראשון של שנת 2016 שווקו כ - 50,000 שתילים של תוצרת חקלאית, בנוסף לכ - 154,000 טונות טובין שהועבר מאזור יהודה ושומרון לישראל ולהיפך. אחד מגידולי השיווק הבולטים הינו גידול המלפפונים לתעשייה. היקף שטח המיזם עומד על למעלה מ - 8,000 דונמים בשכם, בטובאס ובג'נין. סך היבול הסתכם בכ - 30 אלף טונות אשר שווקו למפעלים מקומיים ובישראל לעיבוד מלפפונים לכבישה. הפרויקט הניב רווח נקי של כתשעה מיליוני שקלים למגדלים וזאת בנוסף ל - 272,000 ימי העבודה, בשווי של 27 מיליוני שקלים שסיפקה עונת המלפפונים לתעשייה. מדובר בפרויקט אחד מיני רבים בתחום גידול תוצרת חקלאית ושיווקה.

meetingagriculute.jpg 

משרד החקלאות פועל רבות על מנת להקנות יידע מקצועי ויכולות לחקלאים ולסוחרים פלסטיניים. בחציון הראשון של שנת 2016 השתתפו כ - 700 סוחרים, חקלאים ואנשי מקצוע בענף החקלאות הפלסטיני, בהשתלמויות מקצועיות, ימי עיון בישראל, תערוכות וסיורים. השתלמויות אלו נעשו בתחומי ייעור, הדרכות חקלאיות, הכוללות גם ליווים של פרויקטים חקלאיים, הדברות, חקלאות ימית ועוד. בכל אלו השקיע המנהל האזרחי בשיתוף מימון בינלאומי, כאשר הבולט מביניהם בתחום זה הוא ארגון ה-USAID.

פיילוט חדש אשר הוביל וקידם המנהל האזרחי, בשיתוף אגף הדייג במשרד החקלאות הישראלי וארגון מגדלי הדגים ברשות הפלסטינית הינו פיתוח ענף גידול דגים למאכל בשטחי הרשות הפלסטינית, כשמטרתו הינה קידום הענף. משרד החקלאות בישראל מוביל את ביצוע הפרויקט על כל מרכיביו, ולצורך כך הוקצה תקציב על סך 150,000 ש"ח משלוחת משרד החקלאות במנהל האזרחי. המיזם יכלול שלוש בריכות גידול, על פי הסכם שנקבע עם יו"ר מגדלי הדגים באזור יהודה ושומרון.

בנוסף, מתקיימים סיורים משותפים עבור המגדלים הפלסטיניים יחד עם המגדלים הישראליים. "ענף גידול דגי מאכל ברשות הפלסטינית נחשב לאחד הענפים האטרקטיביים שהפלסטינים מעוניינים בקידומו, ובנוסף יכול לתרום רבות לכלכלה ולספק תזונה עשירה, זמינה וטרייה לצרכן הפלסטיני", ציין האחראי על משרד החקלאות במנהל האזרחי, מר סמיר מועדי. "משרדינו ממשיך ללוות ולהתקדם עם שלבי הביצוע של הפרויקט, יחד עם אגף הדיג הישראלי ויו"ר ארגון מגדלי הדגים ברש"פ כדי להבטיח את הצלחתו".

technonagriculture.jpg 

כמו כן, וטרינריה מהווה תחום מרכזי בפעילות שלוחת משרד החקלאות במנהל האזרחי. עיקר הפעילות מתרכזת בוידוא ביצוע חיסונים נגד מחלות והקמת מתחמי הסגר לבעלי חיים המיובאים מחו"ל והמיועדים לשחיטה. כל אלה תורמים להבטחת שיווק בשר תקין, אשר מתקיים לפי נהלי משרד הבריאות הישראלי.

בנוסף, פועלים בשלוחת משרד החקלאות במנהל האזרחי לשמירת ביטחון המתגוררים סמוך ליערות בשטחי אזור יהודה ושומרון. הפעילות כוללת יצירת קווי חיץ בין היער לבין הבתים. וזאת כדי למנוע התפשטות של שריפות. כמו כן, מתבצע דילול של עצים, עבודות גיזום ופריצת דרכים בשטחים מיוערים, כך לאפשר מסלולים למטיילים, תוך שמירה על ערכי הטבע. מן הצד השני, מושקעים מאמצים לתהליך ייעור, במסגרתו מקדמים נטיעת עצים ופתיחת בורות לנטיעת שתילי יער. רוב האתרים בהם חל הפרויקט הינם יערות קיימים אשר בתוכם שטחי טרשים, המאופיינים באדמה סלעית קשה לעיבוד. המיזם נועד לפתח אזורים ביערות אשר אינם מתפתחים מעצמם. "אנו נמשיך לפעול בכל התחומים שבאחריותנו לייצור סביבה חקלאית פורה ולהקנות ידע לאוכלוסייה הפלסטינית באזור", סיכם מועדי.