גשר אלנבי: השקעה של 650 מיליוני שקלים הכפילה את מספר הנוסעים שעוברים בטרמינל

מאז שנות ה - 90 משמש גשר אלנבי למעבר אנשים וסחורות בין ישראל לבין ירדן. בשנים האחרונות, חלה תנופה משמעותית בפיתוח המתחם במטרה לשפר את השירות לנוסעים ולהגדלת היקפי הפעילות המסחרית.

מסוף גשר אלנבי (גשר המלך חוסיין), הינו מעבר גבול בין ישראל לירדן, ומהווה המעבר הגדול ביותר בכל אזור יהודה ושומרון. הגשר משמש כמעבר העיקרי של פלסטינים מאזור יהודה ושומרון ומרצועת עזה אל ירדן ואל מדינות העולם. הגשר משמש גם כמעבר סחורות אל תחומי הרשות הפלסטינית וממנה. המסוף פעיל בכל ימות השנה, למעט ביום כיפור והיום הראשון של חג הקורבן המוסלמי.

המעבר הוקם לראשונה כגשר על ידי השלטון העות'מאני בשנות ה-90 של המאה ה-19 והיה עשוי מעצים. שמו היה 'אל ע'וריינה', שמשמעו כמיקומו 'בקעת הירדן'. הגשר נהרס בשיטפון ולאחר מכן נבנה מחדש מספר פעמים על ידי הבריטים, שנתנו לו את שמו המוכר 'גשר אלנבי', על שמו של הגנרל אדמונד אלנבי, מפקד חיל המשלוח הבריטי. בין השנים 1967-1982 נוהל המתחם על ידי הממשל הצבאי שהיה קיים באזור, ולאחר מכן עבר לניהולו של יחידת המנהל האזרחי. לאחר חתימת הסכם השלום עם ירדן בשנת 1994, הוחלט על הסדרתו של הגשר כמעבר גבול בין ירדן לישראל, אשר יופעל בצד הישראלי וינוהל ע"י רשות שדות התעופה (רש"ת) בשיתוף המנהל האזרחי. המתחם הנוכחי הוקם בשנת 2001 במימון קרן יפנית ומכונה מאז 2009 "גשר חוסיין", על שמו של מלך ירדן המנוח.

בשנים האחרונות, תוכננו בגשר אלנבי עשרות מיזמים לשיפור וקיצור זמני המעבר של נוסעים ושל סחורות. ההשקעה בפרויקטים אלו נאמדת בכ - 650 מיליוני שקלים מתקציבי המנהל האזרחי, רש"ת ותרומות ממדינות זרות.

AllenbyBridge3.jpg 

מספר פרויקטים נועדו להגדיל את היקף פעילות מעבר הסחורות בגשר ויליעול הליך הבידוק, כדי לקצר את זמן המעבר. אחד הפרויקטים המרכזיים שהוקם ועתיד להיחנך בשנת 2017, הינו 'המשקף ההולנדי', אשר נתרם על ידי ממשלת הולנד. המשקף החדש יאפשר הליך בידוק מהיר פי 30 מהליך הבידוק הנוכחי של המשאיות, וזאת ללא פריקת סחורתן.

פיתוח נוסף לזירוז הליכי הבדיקה, הינו פרויקט להרחבת מסוף המטענים, אשר יאפשר בידוק של מספר משאיות ברצף לצורך הפחתת הלחץ באזורי הבידוק. במסגרת ההרחבה, מתבצעת הקמה של תשתיות ובינוי בקו המים של האזור. כל אלו, מתווספים לתכניות לבניית מסוף חדש לקבלה ולבידוק נוסעים נכנסים. במבט לעתיד, מתוכננת גם פתיחת 'דיוטי פרי' לשני המתחמים, אשר ישמש את היוצאים וגם את אלו אשר נכנסים.

ניתן לראות בעשור האחרון כי מספר העוברים במעבר הכפיל את עצמו וכיום עוברים בו בממוצע 4,741 תושבים ביום. ההתפתחות בהיקפי הפעילות בגשר ניכרת גם בתחום הסחורות, כאשר בעשור האחרון מספר משאיות הסחורה שעברו במסוף הוכפל פי ארבעה וכיום עוברות כ - 50 משאיות בממוצע ביום מאזור יהודה ושומרון לירדן.

נתונים משנת 2016 מראים כי רק בחודשי הקיץ, עברו בגשר כ - 5,000 תיירים לטובת ביקורים באתרים קדושים. כך לדוגמא, אתר הטבילה באזור יריחו, הנמצא ממש בסמוך לגשר, מהווה מוקד עלייה לרגל בעבור תיירים רבים המגיעים מירדן. כמו כן, בתקופת חגיגות החאג' בעיר מכה, משמש גשר אלנבי מעבר מרכזי בעבור אלפי הפלסטינים שנוסעים לערב הסעודית.