מטבעות מהמאה הראשונה לספירה: נתפסו בגשר אלנבי

 

בודקי המכס במעבר אלנבי סיכלו ניסיון הברחה של כ-50 מטבעות עתיקים המתוארכים למאה הראשונה לפני הספירה ועד למאה ה-13 לספירה; ניסיון זה הוא אחד מיני רבים אשר סוכלו בשבועות האחרונים על ידי המנהל האזרחי

ביום חמישי האחרון, ה-16 בפברואר 2017, סיכלו בודקי המכס בגשר אלנבי ניסיון הברחה של 53 מטבעות עתיקים המתוארכים למאה הראשונה לפני הספירה ועד למאה ה-13 לפני הספירה. הברחת המטבעות נתפסה כאשר נוסע, תושב טול כרם שהגיע מירדן, הופנה לבדיקת מכס באולם הנוסעים במעבר. בעת הבדיקה, כאשר הוציא הנוסע את כל החפצים מכיסיו, הבחין הבודק כי מעילו מכיל חפץ נוסף בעל משקל. כך, בבדיקה יסודית שנערכה כל המעיל נתגלתה שקית המכילה מטבעות עתיקים. הנוסע נעצר על ידי שוטרי משטרת ש"י לחקירה שמתבצעת בשיתוף עם המנהל האזרחי והמטבעות הועברו לקצין המטה לתחום הארכיאולוגיה במנהל האזרחי.

ס. קמ"ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי, בני הר-אבן, אמר: "הממצאים שנתפסו כוללים 53 מטבעות עתיקים המייצגים חתך של 1,400 שנים בהיסטוריה האזורית, מן התקופה הרומית הקדומה מהמאה הראשונה לפנה"ס ועד התקופה הממלוכית במאה ה-13 לספירה. אני שמח לראות פעם נוספת ששיתוף פעולה בין כלל הגורמים מונע את גניבת ההיסטוריה של כולנו".

Stolen Coins Article Pic.jpg 

סיכול זה הינו אחד מיני רבים שנערכו בשבועות האחרונים וכך לאחרונה נתפס על ידי יחידת הפיקוח במנהל האזרחי, תושב בניסיון לגנוב מטבעות עתיקים, באתר הארכיאולוגי ח'ירבת פוריידיס מתקופת בית שני. התושב נמצא בזמן שביצע חפירות באתר תוך ניסיון למצוא מטבעות עתיקים בעלי שווי כספי רב. ניסיון הגניבה התבצע באמצעות גלאי מתכות וכלי עבודה שונים אשר הוחרמו במהלך הסיכול.

סיכול של גניבה דומה מהחודש האחרון, שנעשה על יד יחידת הפיקוח של המנהל האזרחי, התרחש במהלך פעילות יזומה, אשר במהלכה נתפסו ארבעה שודדי אוצרות בהר גריזים שנשאו עמם גלאי מתכות. "זו הגניבה השנייה שסיכלנו בשבועיים האחרונים", אומר סגן קצין המטה לענייני ארכאולוגיה במנהל האזרחי, מר בני הר אבן. "יחידת הפיקוח פועלת באופן שוטף על מנת למגר את תופעת גניבת העתיקות ולשמר למעלה מ- 2000 אתרים ארכאולוגיים ברחבי איו"ש". מקרים אלו מתווספים לתופעה נרחבת עמה אנו מתמודדים לאורך שנים. נציין כי במהלך 2016 נתפסו ארבע חוליות נוספות של שודדי עתיקות במסגרת פעילויות יזומות של יחידת הארכאולוגיה במנהל האזרחי "אנו נמשיך לפעול, לאכוף ולסכל אירועים מסוג זה על מנת לשמר את ההיסטוריה שהאתרים האלו מכילים בתוכם" סיכם הר-אבן.

בנוסף לסיכולי גניבות והחרבות של אתרים ארכיאולוגים באזור, פועלת היחידה לשימור ופיתוח האתרים הארכאולוגיים ברחבי האזור כאשר רק במהלך השנתיים האחרונות פעלה להקמת אתר ההנצחה לזכר הדר גולדין ז"ל, וביצעה חפירות באתרים שונים לרבות שמואל הנביא; מגדל עוז; ביתר עילית; וקומראן. "אנו רואים חשיבות רבה בשימור האתרים ההיסטוריים באזור. דרכם ניתן ללמוד את ההיסטוריה ולהגביר את מודעות הציבור למורשת ולחשיבות שמירתה והטמעתה", אמר נפתלי כהן, קצין המטה לשמירת הטבע והפארקים.