רק בריאות: לא רק ברכה אלא מציאות יומיומית

 

מנתוני מתאם פעולות הממשלה בשטחים עולה כי מתחילת 2015 ועד אמצע 2016 אושרו למעלה מ-360,000 כניסות של פלסטינים לישראל לטובת צרכים הומניטאריים וכ-1,000 רופאים פלסטיניים נכנסו להשתלמויות רפואיות בישראל ובחו"ל. מתאמת הבריאות של המנהל האזרחי: "אנו רואים במתן טיפול רפואי כערך עליון ואין פשרות בנושא, עושים הכל כדי להציל חיים"

​בכל יום, מתואמים מאות מעברים לישראל מרצועת עזה ומיהודה ושומרון לצרכים הומניטריים שונים. הבקשות של הפלסטינים מגיעות אל הנציגים הישראלים על ידי הוועדה האזרחית הפלסטינית מרצועת עזה ומהקישור הפלסטיני ביהודה ושומרון.

תחת ההגדרה "צרכים הומניטריים" נכללים בקשות לאיחוד משפחות, ליווי חולים, אך בעיקר מעבר לטיפולים רפואיים אשר אין באפשרות החולה לקבל באזור מגוריו. מתחילת שנת 2015 ועד המחצית הראשונה של שנת 2016 אושרו באמצעות שתי השלוחות המרכזיות של היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), המנהל האזרחי ומנהלת התיאום והקישור לעזה, למעלה מ - 360,000 כניסות של פלסטינים לישראל. כלומר מדובר        בכ - 20,000 כניסות בממוצע בחודש, 700 כניסות בממוצע ביום, כאשר מרביתן לצרכי טיפולים רפואיים. מתאמי הבריאות של מתפ"ש, הגב' דליה בסה, ליהודה ושומרון ומר מנחם ויינברג למול רצועת עזה, מקבלים את הבקשות מהמקבילים הפלסטינים והם אחראים לבחון ולתאם כל בקשה לגופה. בקשות לעיתים מתקבלות גם ללא התראה או טווח זמן מספק ויש לטפל בהן באופן מיידי וכך, בהתאם אנשי המקצוע נערכים למתן טיפול מציל חיים.

Gazaborderhealthcoordination.jpg 

תחום פעילות נוסף אשר מקדמים במתפ"ש הינו הכשרות והקניית מיומנויות מתקדמות לטיפולים רפואיים. "בפעילות השוטפת אנו אחראים לתיאום התמחויות של רופאים פלסטיניים בישראל, השתלמויות של צוותי רפואה והקניית ידע בכל דרך אפשרית" אומרת הגברת בסה. נכון לתחילת ספטמבר שנת 2016, כ - 800 רופאים ואנשי צוות רפואי מיהודה ושומרון וכ - 200 מרצועת עזה נכנסו בתיאום מתפ"ש לקורסים והכשרות בבתי החולים המובילים בישראל. "המטרה שלנו היא להעלות את רמת המקצועיות בבתי החולים ברשות הפלסטינית", מוסיפה בסה בהתייחסותה ל - 42 בתי החולים הקיימים באזור יהודה ושומרון, זאת בנוסף לעשרות רופאים שנכנסו להשתלמויות מרצועת עזה ולתיאום יציאתם של רופאים מחו"ל לתוך רצועת עזה, על מנת להכשיר את הרופאים המקומיים באמצעות המכשירים הרפואיים הקיימים.

הסיוע לרפואה הפלסטינית מתבטא גם בהכשרת 160 רופאים פלסטינים שעובדים בבתי החולים בישראל. נוכחותם של הרופאים הפלסטיניים נועדה להכשיר אותם לעבודה במערכת הבריאות הציבורית ברשות הפלסטינית. מתאמי הבריאות אחראים על הקשר בין מקביליהם ברשות הפלסטינית למערכת הבריאות בישראל, כנציגיו של משרד הבריאות הישראלי ומתאמים את עבודתם של הרופאים הפלסטינים. ד"ר ויסאם אל ג'אמל, רופא נשים מחברון עובד בבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים. ד"ר אל ג'אמל מספר כי "בהדסה אני מרגיש כמו בבית...אנחנו עובדים כמו משפחה כשהמטרה שלנו היא לעזור לכל אדם שזקוק לעזרה שלנו". ד"ר אל ג'אמל הוא רק אחד מ - 160 הרופאים הפלסטינים המועסקים בישראל.