בחזרה אל הפסים: היום הועברו ארבע זברות מהספארי ברמת גן לגן החיות בקלקיליה

 

הבוקר התחדש גן החיות הפלסטיני שבקלקיליה בארבע זברות שהועברו אליו מהספארי ברמת גן; העברה נעשתה כמחווה לאות שיפוץ וחידוש גן החיות. מעבר מסוג זה של חיות בוצע מספר פעמים בשנים האחרונות וזאת כתוצאה משיתופי פעולה בין הגופים ופגישות שוטפות המתקיימות לאורך השנים.

 

הבוקר, תיאם המנהל האזרחי בשיתוף הספארי ברמת גן, רשות המעברים וגן החיות  בקלקיליה, את העברתם של ארבע זברות מן הספארי ברמת גן, המכיל יותר מ-2000 חיות מכ-200 מינים שונים, לגן החיות הפלסטיני. גן החיות בקלקיליה הינו גן החיות היחידי בשטחי הרשות הפלסטינית והוא מתפרס על שטח של כ-20 דונמים בהם חיים ג'ירפות, היפופוטמים, אריות, לביאות, דובים, תנינים, גמלים ועוד.  הגן סיים לאחרונה שיפוץ נרחב ומקיף על ידי אדריכל גני החיות ההולנדי אריק ואן־ וליט  שתכנן גם כמה מהחצרות המתקדמות בספארי ברמת גן. ההעברה כללה שני זכרים ושתי נקבות, במטרה להמשיך את התרבות החיות, וזאת כמתנה לאחר חידוש ושיפוץ גן החיות הפלסטיני עד להשגת תנאים ראויים למחיית החיות.

זוהי דוגמא אחת מכלל הסוגיות האזרחיות עליהן אמון המנהל האזרחי. בהובלת קצין המטה לענייני חקלאות, מר סמיר מועדי אשר קיבל את הפנייה, תואם האירוע מול כלל הגורמים וכך הועברו החיות דרך מעבר אליהו לשטחי הרשות הפלסטינית. "באמצעות תיאום מול הקישור הפלסטיני אנו דואגים למעבר חלק של בעלי החיים" אמר מועדי. "התיאום מתבצע גם מול הגורמים הבכירים בגן החיות בקלקיליה אשר ציפו זמן רב להגעתן של הזברות".

זברות תוך.jpeg 

המקרה הזה אינו אירוע יחיד במינו והוא נובע משיתוף פעולה ארוך שנים שמתקיים בין הספארי לגן החיות בקלקיליה. שיתוף הפעולה כולל תיאומים, השתלמויות, הכשרות מקצועיות והדרכות לווטרינרים ולאנשי המקצוע בקלקיליה. וכך, בתיאום המנהל האזרחי התבצעו במהלך השנים העברות של חיות נוספות ביניהן גם אריות והיפופוטמים לרווחת בעלי החיים ולטובת פיתוח גן החיות החדש. "אני גאה לתווך בין שני מוסדות שונים אשר להם אותה מטרה - שמירה על החי וחשיפת המבקרים לחיות שלא קיימות באזורינו". הוסיף מועדי "גן החיות בקלקיליה חדש למדי ומעבר בעלי החיים הוא הזדמנות מצוינת של אנשיו ללמוד מגני החיות בישראל, על הטיפול ועל האחזקה של בעלי החיים השונים. הכנסת הזברות לגן החיות מהווה בנוסף צעד להעלאת מבקרים ולחיזוק תיירות הפנים באזור קלקיליה".

WhatsApp Image 2017-01-31 at 09.46.30.jpeg 

העברת זו נעשתה לאחר פיקוח של תנאי הגן וזאת לאחר החלטה שהתקבלה לפני מספר שנים על ידי ארגון גני החיות הישראלי, שלא להעביר בעלי חיים לגן חיות שאינו עומד בסטנדרטים גבוהים מאוד. "אני נמצא בקשר רציף עם וטרינר גן החיות בקלקיליה, ד"ר סמי קאדר, זה 20 שנה. הוא מקפיד להגיע לכל הקורסים המקצועיים וההשתלמויות שנערכים בספארי לווטרינרים מטעם ארגון גני החיות הישראלי וגם חונך סטודנטים לווטרינריה בגן החיות שבקלקיליה" הוסיף ד"ר יגאל הורוביץ, וטרינר הספארי.

ד"ר קאדר סגר את המאורע המרגש עם פנייה לקצין המטה לענייני חקלאות, מר סמיר מועדי, לתיאום וארגון השתלמות נוספת עבור אנשיו בנושא אחזקה וטיפול נכון בחיות הנמצאות בגן. "אנו שמחים לספק את הכלים והידע המקצועי לשכנינו ואכן נפעל בהתאם, לקיום השתלמות זו במסגרת תכנית ההשתלמויות הרחבה שלנו" סיכם מועדי