אודות היחידה

​​ 

מפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), אחראית למימוש המדיניות האזרחית ולתיאום הביטחוני של ממשלת ישראל בשטחי יהודה ושומרון וכלפי רצועת עזה.

היחידה אחראית על יישום המדיניות האזרחית בשטחי יהודה ושומרון וכלפי רצועת עזה, בתיאום ובשיתוף גורמי מערכת הביטחון ומשרדי הממשלה בתחומים השונים. היחידה כפופה לשר הביטחון והאלוף העומד בראשה, חבר במטה הכללי של צה״ל, כאשר החל מחודש ינואר 2014 מכהן בתפקיד אלוף יואב (פולי) מרדכי.

היחידה אמונה על תיאום וקישור עם הרשות הפלסטינית ולמול האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון וברצועת עזה, ומשכך מהווה מוקד ידע לאומי לזירה הפלסטינית. במסגרת פעילויותיה, מקדמת היחידה מיזמים הומניטריים, תשתיתיים וכלכליים, בין היתר, בשיתוף פעולה עם הקהילה הבינלאומית לקידום ולשיפור מרקם החיים של הפלסטינים באזור יהודה ושומרון וכלפי רצועת עזה. למפקדת פעולות הממשלה בשטחים בית ספר לתיאום וקישור המכשיר את חיילי ומפקדי היחידה בתחומים הקשורים בפעילות היחידה: איסלאם, ממשל, שפות ערבית ואנגלית, תרבות, היסטוריה ובמגוון נושאים הקשורים בסוגיות כלכליות, אזרחיות והומניטריות. בית הספר פועל גם להטמיע את המרכיב האזרחי, במסגרת הכשרות של מפקדים בצה"ל, כדי להכשירם להתמודד עם האתגרים והמורכבויות האזרחיות.

מבנה היחידה

​ 

 

תחומי פעילות עיקריים

תיאום אזרחי

תחום זה אמון על יצירה ושמירה על הקשר עם המקבילים בקישור הפלסטיני ובפרט, האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון. כך, פועלים גם נציגי התיאום האזרחי של מתפ״ש עם נציגי הוועדה האזרחית ברצועת עזה למתן מענה לתושבים. הפעילות מתבצעת למול המקבילים בקישור הפלסטיני ועוסקת בתיאום טיפולים רפואיים בישראל, תיאום הכנסת ציוד רפואי, פיתוח מסחר וכלכלה, עריכת כנסים משותפים בנושאים מקצועיים, כגון: רפואה, חקלאות, וטרינריה ועוד.

בנוסף, פועלים, במנהל האזרחי ביהודה ושומרון ובמנהלת התיאום והקישור בעזה, מרכזי אישורים לצרכי כניסה לישראל ומוקד הומניטרי הפועלים 24 שעות ביממה כדי לתת מענה לפניות, ובקשות מידע של האוכלוסייה הפלסטינית והקהילה הבינלאומית.

cooperationCOGAT.jpg 

 

תיאום ביטחוני

ביהודה ושומרון מתקיים תיאום ביטחוני שוטף ורציף בין גורמי הביטחון הישראליים (לרבות צה"ל ומשטרת ישראל) לבין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. התיאום הביטחוני מהווה אינטרס חשוב לשני הצדדים, בעזרתו משמרים את השקט הביטחוני באזור יהודה ושומרון. שני הצדדים מקיימים מפגשים משותפים רבים, ימי עיון והשתלמויות משותפות ומתקיים תהליך לחיזוק ושיפור התיאום הביטחוני  על מנת לשמור על הסדר והביטחון כל העת. באשר לעזה, לאחר ההשתלטות ארגון הטרור, חמאס, על הרצועה בחודש יוני 2007 הופסק לחלוטין התיאום הביטחוני, בהתאם למדיניות הממשלה. התיאום למול רצועת עזה עוסק בסוגיות אזרחיות ומתבצע באמצעות הוועדה האזרחית, אשר מהווה את הנציגות של הרשות הפלסטינית ברצועת עזה.

Abour Us- Secuirty Cooridnation.jpeg 

 

ארגונים בינלאומיים

מערך התיאום והקישור לארגונים הבינלאומיים פועל בשיתוף פעולה הדוק עם הקהילה הבינלאומית אשר נמצאת באזור, לטובת קידום פרויקטים במימון בינלאומי לרווחת האוכלוסייה. למעלה מ- 200 ארגונים בינלאומיים פועלים ביהודה ושומרון וברצועת עזה, ביניהם סוכנויות או"ם, סוכנויות סיוע ממשלתיות וארגונים בינלאומיים א-ממשלתיים. תמיכתה של הקהילה הבינלאומית מתבטאת בשלושה תחומים מרכזיים: תמיכה בתקציב הרשות הפלסטינית, סיוע בבנייה וחיזוק יכולות האוכלוסייה וקידום פרויקטים תשתיתיים ביהודה ושומרון וברצועת עזה.

 internationalorganizations.jpg

בית הספר לתיאום וקישור

ביה"ס לתיאום וקישור אחראי על הכשרת חיילי וקציני יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים, למקצועות התיאום והקישור. במהלך הכשרתם בבית הספר לתיאום וקישור רוכשים החיילים והקצינים כלים וידע נרחב למתן מענה מיטבי לאוכלוסייה בסוגיות היומיום. ההכשרה כוללת מגוון נושאים בתחומים הקשורים בפעילות היחידה, כגון: אסלאם, נצרות, שפות ערבית ואנגלית, פעילות הקהילה הבינלאומית בישראל, תיאום אזרחי ותודעת שירות.

 

 

התגייס ליחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים!

מעוניין לחוות שירות משמעותי במסגרת שירותך הצבאי?

מתעניין ביחסי ישראל והפלסטינים? פעילות ארגונים בינלאומיים בישראל מעניינת אותך? רוצה להיחשף לתחומים חדשים וללמוד שפה חדשה? מעוניין לתרום לביטחון המדינה בדרך שונה ומיוחדת? מפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) היא זרוע מקצועית של משרד הביטחון, הפועלת לשמור על ביטחון המדינה בכלים אזרחיים באזור יהודה ושמרון ומול רצועת עזה. ההכשרה לתפקיד מש"ק תיאום וקישור תכין אותך לשירות למול הקהילה הבינלאומית, גורמים פלסטיניים ונציגים מכלל זרועות הצבא והביטחון. כמש"ק תיאום וקישור ביחידה תרכוש את השפה הערבית, תחזק את השפה האנגלית, תעמיק בהיסטוריה של מדינת ישראל, תלמד את תורת הקישור והתיאום בין שני הצדדים ותתמחה בזירה הפלסטינית. במהלך שירותך תפעל לקדם פרויקטים לפיתוח האזור עם ארגונים בינלאומיים, תתאם את הפעילות האזרחית למול הפלסטינים, תעסוק בסוגיות כלכליות לקידום הכלכלה ותסייע לכוחות הלוחמים בשטח להבנה מעמיקה יותר של האזור.

ניצבים בחזית העשייה בתרומה לביטחון המדינה.

חיילתמתפש.jpg